Zpravodajec z kauzy Nagyová: Nečas to věděl. Věřil nám

04.11.2013 7:20

Údajně nezákonné sledování bývalé manželky expremiéra Petra Nečase Radky provedla vojenská tajná služba kvůli tomu, že právě vojenské tajné službě Nečas prý důvěřoval. V rozhovoru pro server Novinky.cz to uvedl jeden z pracovníků Vojenského zpravodajství, který je v kauze obviněn, Jan Pohůnek.

Zpravodajec z kauzy Nagyová: Nečas to věděl. Věřil nám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý premiér Petr Nečas

Ten na otázku, proč si jako zkušený zpravodajec nepoložil otázku, proč má Radku Nečasovou sledovat zrovna vojenská tajná služba, uvedl: „Samozřejmě jsem se na to ptal, proč my, proč to má dělat Vojenské zpravodajství, a de facto mi ředitel říkal: Protože nám premiér věří. A požádal generála, aby to udělal,“ uvedl Pohůnek, podle kterého mu provedení akce nařídil ředitel Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník.

Na námitku, proč takovou akci neprovedla civilní tajná služba Bezpečnostní informační služba či Úřad pro zahraniční styky a informace, uvedl: „Já jsem nedostal informace, o jaké konkrétní podezření jde. Nicméně jak říkám, pan premiér je nositelem informací z prostředí vojenství, v té době se rozhodovalo o určitých věcech, třeba o gripenech a dalších. Ale na otázku, proč se zrovna premiér obrátil na nás, nejsem schopen odpovědět, protože to nevím.“

Páleník Pohůnkovi prý sdělil, že by se okolo rodiny Nečase mohly pohybovat blíže nespecifikované osoby. „Dostal jsem zkrátka úkol, že by mohlo dojít k ohrožování rodiny včetně manželky s tím, že máme prověřit, jestli se kolem nemotají nějaké podezřelé osoby,“ uvedl Pohůnek s tím, že Páleník mu sdělil, že jde o podnět přímo od tehdejšího premiéra Nečase.

Akce, která je nyní označována jako nezákonné sledování Radky Nečasové, trvala podle Pohůnka zhruba dva týdny na přelomu loňského října a listopadu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

8:20 Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

Není dobré, pokud tajné služby používají média k „únikům“ ze svých dokumentů, varuje generál a bezpe…