Zpravodajové ČT večer hlásili, co se děje v USA a Rusku po summitu hlav států. Trump je tepán, zato v Rusku se prý slaví

16.07.2018 23:01

V pondělí se uskutečnilo ostře sledované setkání současných prezidentů Spojených států a Ruska Donalda Trumpa a Vladimira Putina v Helsinkách. Na téma historický summit Putin – Trump diskutovali v Událostech, komentářích ČT24 Jan Kavan (ČSSD), diplomat a bývalý ministr zahraničí, a Petr Kolář, bývalý velvyslanec v USA a Rusku.

Zpravodajové ČT večer hlásili, co se děje v USA a Rusku po summitu hlav států. Trump je tepán, zato v Rusku se prý slaví
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Společná tisková konference Donalda Trumpa a Vladimira Putina.

Vnímání summitu ve Spojených státech hodnotil v Událostech, komentářích David Miřejovský, zpravodaj ČT v USA. Ten především vyzdvihl kritické hlasy. Podle něho se dala očekávat kritika ze všech možných stran, kritické hlasy se ovšem ozývají i z jeho vlastní strany. „To je skutečně vystoupení, které tady nikdo nečekal,“ okomentoval překvapující chování Donalda Trumpa zpravodaj. Podle něho se nyní americký prezident snaží situaci zachránit a uklidnit vášně především v jeho domácí straně.

Miroslav Karas, zahraniční zpravodaj ČT v Rusku následně zhodnotil reakce na summit ze druhé strany, ze strany ruské veřejnosti. Podle ní mohl být kontakt obou státníků užší a bližší. „V Moskvě je hodnocen summit jako velmi úspěšný,“ pokračuje dále v hodnocení. Všichni se pak shodují a vyzdvihují fakt, že spolu oba státníci jednali jako s rovnocennými partnery. Rusko má dlouhodobě pocit, že například díky Rusku se situace v Sýrii zlepšila. Jsou názoru, že v Sýrii si počínají od samotného počátku dobře, nyní to vnímají jako potvrzení, že to tak vnímají i ostatní.

„Trumpova administrativa je z toho nejistá a nervózní,“ zhodnotil summit Petr Kolář, bývalý velvyslanec v USA a Rusku. Podle Jana Kavana, diplomata a bývalého ministra zahraničí, zase tón Trumpa byl odlišný. „Bylo velmi dobře, že se potkali. Jednání mezi čtyřma očima je často nejproduktivnější,“ uvedl.

Moderátora také zajímalo, jak probíhá příprava na takové jednání. „Diplomaté připravují jednání tohoto typu dlouho a pečlivě,“ popisuje přípravy bývalý velvyslanec.  V případě Donalda Trumpa to může být jinak. „On je neřízená střela,“ říká Kolář a souhlasí s tím, že pro takového člověka není úplně lehké pracovat. „Nemyslím si, že to bylo na škodu,“ uzavřel Jan Kavan s tím, že souhlasí, že v Trumpově případě asi rozsáhlé analýzy a přípravné materiály nebyly celé využity.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: sla

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

dezinformace

Dobrý den, tvrdíte, že dezinformace existují. Můžete definovat tento pojem, protože to zatím nikdo v ČR neudělal, ale hlavně, že tato vláda pořád mluví o tom, jak se tu šíří a jak s nimi bude bojovat. A výsledek je takový, že jak sám říkáte, se tu řada lidí bojí pak narovinu říci to, co si myslí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ať žije Ukrajina.“ Střelec na Fica: Důkazy se kupí jeden za druhým

15:15 „Ať žije Ukrajina.“ Střelec na Fica: Důkazy se kupí jeden za druhým

Juraj Cintula, který spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica, podporoval pror…