Kateřina Březová: Chemický útok pravice na brouka kůrovce...

06.05.2011 7:27

Současný ředitel Národního parku Šumava pan Stráský (ODS), jinak 70letý důchodce, již zřejmě psychicky nevydržel představu o samotné existenci brouka kůrovce v lesích na Šumavě a ztratil poslední zbytky soudnosti.

Kateřina Březová: Chemický útok pravice na brouka kůrovce...

Zcela protizákonně, i proti zdravému rozumu, nechal bez příslušného povolení rozmístit stovky otrávených lapáků a trojnožek s prudce jedovatými postřiky pesticidů, které je přitom v národních parcích přísně zakázáno používat!

Jedovaté nástrahy jsou rozmístěny dokonce i v oblasti mimořádně cenných mokřadů Moravských slatí, třeba i 50 metrů od rašeliniště. Některé jsou i v tůních s obojživelníky. Jinde jsou chemicky postříkané kmeny podél lesních a i kolem turistických cest a návštěvníky parku před dotykem postříkaných stromů přitom nic nevaruje.

Úsilí ředitele Stráského o to, aby získal speciální výjimku, která mu umožní v parku nedodržovat zákon a použít pesticidy, je dlouhodobé. Státní správa opakovaně řeší jeho žádost a letos již podruhé zahájila správní řízení, zatím však výjimka udělena nebyla. Jedovaté pesticidy by se neměly používat ani v hospodářských lesích.

Chemický postřik obsahuje insekticid - látku nebezpečnou pro životní prostředí -  cypermethrin, který je vysoce toxický pro ryby, včely a vodní hmyz, takže nezabije pouze kůrovce, ale bohužel, a to v mnohem větším množství, i ostatní bezobratlé a vodní obratlovce, které s ním přijdou do kontaktu. Obětí se vždy stanou ve významném množství i druhy, které kůrovce požírají. Proniknou-li pesticidy do vody, okamžitě zabíjejí všechny vodní organismy včetně například žab nebo čolků. Bylo prokázáno, že v místech aplikace těchto látek dochází ke zvýšenému úhynu mláďat hmyzožravých ptáků, kteří otrávený hmyz sezobají, třeba sýkorek. Látka cypermethrin patří ke skupině jedů, které narušují u živočichů funkce hormonů a imunitní systém, tj. má genotoxické, cytotoxické, teratogenní a pravděpodobně i karcinogenní účinky. Obvyklá doba odbourání pesticidu v půdě je 30 dní, i když se může pohybovat mezi dvěma až devíti týdny. Poločas rozkladu na listech rostlin je obvykle 5 dní.

Ekologické hnutí DUHA tento ilegální, a skoro zákeřný, čin ředitele Stránského samozřejmě tvrdě kritizuje, stejně jako ostatní odborná veřejnost. Nedávno například profesor Josef Fanta, uznávaný vědec s evropským renomé, zkritizoval radikální plán na potírání kůrovce (zejména fakt, pustit dřevorubce do prvních, nejcennějších zón Šumavy), který ředitel předložil svému nadřízenému, ministrovi životního prostředí Tomáši Chalupovi (ODS) takto:

"Myslím, že pan Stráský zadělal na mezinárodní ostudu, park je zřízen proto, aby se v něm příroda chránila. Když jsem ale slyšel starší Stráského vyjádření, že se s přírodou musí bojovat, tak to se vracíme do 19. století. V Evropě máme na tři sta národních parků, ale něco takového, co předložil pan Stráský, se ještě nestalo. V národních parcích platí zásada, že v územích, která byla zařazena do čistě přírodních zón, se nic takového nedělá. Tam se na přírodu chodíme dívat, učit se. Ne jí manipulovat. Rada Evropy nabídla Šumavě prestižní diplom, pan Stráský se ale rozhodl přijetí pozastavit a zatím ho nepřevzít. Jestli si myslí, že za dva roky Šumavu vyčistí a pak řekne: 'Rado Evropy, pojď sem s tím diplomem', tak takhle Rada Evropy nefunguje."

Ano, je tomu skutečně bohužel tak: pravice s přírodou opravdu bezohledně BOJUJE těmi nejdrsnějšími možnými prostředky a bere ji vyloženě jako svého nepřítele, přitom jí zároveň vůbec nerozumí, nedokáže s ní žít v souladu, s rozumem, s úctou a s pochopením pro její přirozené zákonitosti a procesy... což samozřejmě dopadne špatně - jak pro místní přírodu, tak pro život člověka. Pan Stráský by měl po tomto nehorázném, podlém a nezákonném postupu okamžitě rezignovat, a svou osobní odpovědnost by měl vyvodit i samotný ministr životního prostředí - pan Tomáš Chalupa!

Jak zcela paradoxně a demagogicky zní pak v souvislosti s tragickými událostmi, které se nyní dějí na Šumavě, vize ODS v ochraně životního prostředí, některé obzvláště paradoxní a absurdní pasáže jsem si dovolila ztučnit:

VIZE 2020 ODS: David Vodrážka: Prostředí pro život20.02.2010 16:42:43 David Vodrážka

Respekt k životnímu prostředí je součástí naší genetické výbavy. Konzervativci se chovali ekologicky už v době, kdy tento termín ještě neexistoval. My jsme mu dávno dali obsah. Zelení mu teprve později dali ono módní jméno. A socialisté si, jak je jejich zvykem, přivlastnili obsah i jméno, aniž by tušili, co se za tím skrývá. Nedejme se tedy o toto téma okrást. Je naše.

Životní prostředí je naše výsostné téma. Je to výsostné téma pro pravicovou stranu. Dlouho jsme to nijak zvlášť nezdůrazňovali. Ale naše hodnoty a naše praktická politika, která je na nich postavena, vedou ve svém důsledku k odpovědnému chování k přírodě, k šetrnosti ke zdrojům a ke zvyšování kvality života. Je to naše konzervativní smýšlení a cítění, které z principu nemůže podporovat inženýrské zásahy do našich životů i přírody.

Toto všechno jsou naše programové vize, ve kterých se sice přímo o životním prostředí tolik nemluví, ale o to více se pro něj prakticky dělá. S touto programovou výbavou se nemusíme bát žádného politického střetu. Ani s environmentalisty. Ani se socialisty. Zelení jsou něco jako naši mladší a poněkud fanatičtí bratři. Bratři, kteří někdy vytrhávají věci z kontextu a prosazují konzervativní ochranu přírody na úkor liberalismu, na úkor lidské svobody. Ale bratři, se kterými se dokážeme domluvit. Nebo lépe řečeno se dokážeme domluvit s jejich voliči, kterým dokážeme nabídnout vše, co zelení - a ještě něco navíc. Totiž klid, racionalitu a širší pohled.

Ostatně už náš způsob komunikace s voliči, který je založen nikoli na masové manipulaci a politickém marketingu, ale na kontaktní kampani a dialogu, je svým způsobem vysoce ekologický. My nezamořujeme veřejnou debatu exhalacemi populistických hesel a nenávistných výkřiků.

Toto jsou naše hodnoty, naše východiska, naše přístupy. A jaká je naše VIZE 2020 pro životní prostředí? Není těžké to formulovat, protože to všichni cítíme. Je to vize moderní země svobodných lidí. Vize země, která plně využívá svůj potenciál a neplýtvá svými lidskými, finančními, ani přírodními zdroji. Vize země, která umí výrazně snižovat emise ne proto, že je to součást moderní doktríny, či náboženství, ale protože masivně investuje do inovací a nových technologií. Vize země, pro níž je čistá voda, čistá půda, čistý vzduch přirozeným vyústěním životního stylu založeného na svobodě a odpovědnosti.

Vyšlo na Vasevec.cz
Publikováno se svolením vydavatele

K věci:

Foto: npsumava.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.