Jiří Hanzlíček: Jsou státní dotace trestným činem?

23.08.2011 7:32

V již  odsouhlasených silných sociálních škrtech, které snad mají zachránit schodkový státní rozpočet, se stále hledají všechny další možné úspory.

Jiří Hanzlíček: Jsou státní dotace trestným činem?

Dovolím si upozornit na dosud politiky i vládou stále chráněnou rozpočtovou část, která představuje značné množství diskutabilně vyplácených dotací.

V poslední době jsou nejznámější dotace na podporu obnovitelných zdrojů. Politická slabost a strach před nedomyšlenými směrnicemi Evropské unie, dotace prosadila do razantního zakotvení zcela v zbytečného zákona. Výsledkem je neustálé zdražování cen energie pro občany a průmysl. Politici za své chybné rozhodnutí nezaplatí zhola nic. Vláda se snaží předejít naprosto zbytečně vyvolaným arbitrážím obchodníků s  fotovoltaikou.

Dalším příkladem je ze státního rozpočtu dotovaná činnost tzv. ekologických nevládních organizací. Smutné je, že většina z nich skutečné a potřebné ekologické působení nevykonávají.

Například akce posledních blokád aktivistů, které mají u občanů na Šumavě minimální podporu, zaplatí nepochopitelně spolu se všemi občany státu ze svých odváděných daní. Snad je dobře, že to zatím nevědí. Jejich konání proti ekoteroristům, jak je nazývají, by bylo určitě razantnější. Aktivistů na Šumavě není mnoho, nemají žádnou odpovědnost a na hrubou práci jsou schopni ze svých rozpočtů zaplatit brigádníky. Jsou tvořeny převážně studenty, kteří neznají skutečný stav, ale rádi kývnou na slušně zaplacenou brigádu. Opět ze státního rozpočtu. Proplácení brigádníku, zemědělců i školních dětí dobře znám z akcí proti Temelínu.

Je však holou skutečností, že působení a činnost těchto organizací je podporována ročně desítkami milionů korun ze státního rozpočtu. Stát si vlastně stále platí z daní občanů akce, které jdou vesměs proti zájmům státu.

Nikdo na to zatím v období silných sociálních škrtů a úspor neupozornil správce státní pokladny - ministra financí i ministra životního prostředí, odkud jsou dotace na pochybné projekty vypláceny. Považuji to doslova za trestný čin na občanech.

RNDr.Jiří Hanzlíček

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

12:26 Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

Chtěl bych se dožít toho, až naše silnice budou brázdit jen elektrické vozy. Jak říkají pirátští pos…