Ondřej Kosina: Hnutí "Occupy Wall Street" sílí

06.10.2011 11:18 | Zprávy

Americká iniciativa „Occupy Wall Street", inspirovaná španělským hnutím 15-M a částečně arabským jarem, se každým dnem rozrůstá a prostřednictvím sociálních sítí získává mezi obyčejnými Američany stále větší podporu. Protesty nespokojených občanů trvají už třetím týdnem a na Manhattanu - v srdci neoliberálního kapitalismu - mezitím vyrostlo stanové městečko.

Ondřej Kosina: Hnutí "Occupy Wall Street" sílí

Původně symbolická akce se během tří týdnů rozšířila z New Yorku do dalších velkých měst (Los Angeles, Chicaga, Bostonu, San Franciska, Denveru, Pittsburghu atd.) a během října se mají protesty přenést do hlavního města Washingtonu. Americké „rozhořčené" přišel podpořit i známý dokumentarista Michael Moore a podporu ohlásily už i velké odborové centrály. Stoupenci iniciativy ze všech věkových kategorií spatřují hlavní problém v tom, jak se za současné krize přistupuje k veřejným politikám, korporacím a sociálním právům. Američanům se nelíbí politika škrtů, jež mají primárně uklidnit trhy a investory, přičemž likvidují pracovní místa. Přitom není dostatečně zdaněno 1 % nejbohatších a velké firmy jsou zvýhodněny různými úlevami. V lidech vyvolává nevoli hamižnost korporací, zvyšující se sociální diferenciace společnosti a policejní brutalita. Požadují odvolatelnost zkorumpovaných politiků a skoncování s nekonečnými válkami po celém světě. Účastníky protestů pod heslem „Occupy Wall Street" spojuje především zoufalství a bezmoc. Dlouhodobá nezaměstnanost absolventů škol (i vysokých) je celosvětovým fenoménem stejně jako všudypřítomná korupce. To v kombinaci s nedostatečnou regulací finančních trhů a s nákladnými válečnými dobrodružstvími, v jejichž důsledku vzrostl státní dluh do astronomické výše, přivedlo americkou ekonomiku do slepé uličky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Jak se daří trumpovské revoluci

15:26 Petr Hampl: Jak se daří trumpovské revoluci

Denní glosy Petra Hampla.