Jiří Pehe: Jaké referendum o euru?

31.10.2011 9:40 | Zprávy

Když si Občanská demokratická strana na svém nedávném sjezdu odhlasovala, že vstupu České republiky do eurozóny má předcházet referendum, byla sice představiteli ostatních stran i některými komentátory po zásluze obviněna z populismu a neúcty k našim partnerům v Evropské unii, ale kupodivu se jen málokdo pozastavil nad nesmyslností tohoto požadavku z hlediska mezinárodního práva.

Jiří Pehe: Jaké referendum o euru?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Tento fakt bohužel docela dobře ilustruje všeobecně sdílené přesvědčení českých politiků o nadřazenosti politiky nad právem.

O přijetí eura se totiž v České republice už referendum konalo. Náš závazek přijmout euro byl součástí přístupové smlouvy k EU, kterou v roce 2003 většinou 78 procent hlasů schválili v plebiscitu čeští občané. Jakékoliv referendum o (ne)vstupu do eurozóny by tedy bylo zpochybněním přístupové smlouvy naší země k EU, jakkoliv by představitelé ODS jistě argumentovali, že eurozóna dneška je jiným prostorem, než jakým byla v době, kdy jsme se zavázali do ní vstoupit.

Takový argument ovšem nemusí v EU nikoho zajímat. Závazek jsme přece přijali s vědomím, že se EU i eurozóna vyvíjí.

Referendum by tak v nejlepším případě mohlo být jen k otázce, zda občané chtějí dát vládě závazný mandát pokusit se vyjednat trvalou výjimku ze závazku přijmout euro. I kdyby se ale takovou výjimku podařilo předběžně vyjednat, musela by pak projít ratifikačním procesem ve všech členských zemích, včetně České republiky, protože by se jednalo o změnu naší přístupové smlouvy.

Změna přístupové smlouvy odůvodněná tím, že při vstupu do EU nám přijetí eura připadalo výhodné, zatímco nyní nám připadá nevýhodné, by bezpochyby vyvolala oprávněné otázky v ostatních zemích EU, zda si takového vychytralého partnera, který mění svoje závazky podle okolností, mohou vůbec dovolit, popřípadě otázky, proč by ostatní země měly takovéto vychytralosti vycházet vstříc.

Nahlíženo z hlediska mezinárodních závazků by se referendum nemělo konat dokonce ani o otázce, zda už nastal správný čas euro přijmout. Zavázali jsme se totiž k co nejrychlejšímu splnění maastrichtských kritérií pro přijetí eura, a pokud bychom je plnili, měla by naše země automaticky spustit proces přijímání eura. Pokud svoje závazky plnit nechce a pohrdá mezinárodním i unijním právem do té míry, jak to předvedla ODS, lepší by bylo rovnou uspořádat referendum o setrvání v EU, přičemž by politici měli občanům poctivě vysvětlit, jaké potenciálně katastrofální následky, zejména ekonomické, takové rozhodnutí může pro naši zemi mít.

Psáno pro Právo, 31.10.2011. Vyšlo na blogu aktualne.centrum.cz. Publikováno se souhlasem autora.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Pehe

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Auta

Dobrý den, četl jsem o té vaší aktivitě, jak chcete zachránit automobilový průmysl. Upřímně, myslíte, že EU ustoupí od toho nesmyslného zákazu aut se spalovacími motory? Myslíte, že je ČR na tento zákaz připravena? A chápete obavy obyčejných lidí, že prostě na elektroauta mít nebudou? Když už chce E...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Nové sociální příměří?

16:14 Petr Hampl: Nové sociální příměří?

Denní glosy Petra Hampla.