Adam Černý: Útok proti Charlie Hebdo může přilákat následovníky

10.01.2015 18:12

Zpravodajství je dnes zaplaveno informacemi, jak Francie soucítí s rodinami zavražděných z redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo a jak z celého světa přicházejí v nejrozmanitějších podobách výrazy soustrasti. Mezi nimi by však neměly zanikat znepokojivé náznaky nebezpečného vývoje.

Adam Černý: Útok proti Charlie Hebdo může přilákat následovníky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před francouzskou ambasádou v Praze se sešli lidé k uctění památky zavražděných karikaturistů z týdeníku Charlie Hebdo. Je suis Charlie!

Protože při všem zármutku nad oběťmi z Charlie Hebdo bude pro Francii a celý Západ podstatnější, co bude následovat. Z toho, jak budou reagovat – a tím není myšleno, co bude dělat policie a zpravodajské služby – poznáme, zda se teroristům podaří dosáhnout jejich cíle, kterým je hlavně zastrašit a rozdělit společnost založenou na demokratických zásadách.

Zastrašit by se nechala, pokud by chtěla omezit svobodu slova, a rozdělila by se, kdyby se jako nyní ve Francii začala přít, kdo je pozván a kdo smí, či nesmí přijít na shromáždění, kterým chtějí občané a občanky republiky uctít památku obětí ze středečního poledne 7. ledna 2015.

Je tu však ještě jedno velké riziko. Ještě sice nevíme, kdo byli útočníci, kteří ve čtvrtek zastřelili v Montrouge na jih od Paříže francouzskou policistku, ale podle všech dostupných údajů pachatelé neměli s atentátem proti Charlie Hebdo nic společného. O to silnější je však podezření, že se středečním teroristickým útokem inspirovali, a proto nelze vyloučit, že ho mohou napodobit i další.

Francii by potom hrozila zvláště nebezpečná řetězová reakce. Protože už den po atentátu na redakci Charlie Hebdo byly zaznamenány útoky na mešity nebo třeba jen prodejny kebabu. Pokud by se rozšířily, cítila by se ohrožena řada i těch muslimů, kteří jinak odsuzují radikální islamisty, a ti by tak dosáhli svého důležitého cíle, strhnout do rozsáhlého vzájemného konfliktu muslimy a nemuslimy.

Po atentátu, který nemá ve Francii za mnoho desetiletí obdoby, je vzduch prosycen napětím a emocemi. V takové atmosféře se stává linie mezi těmi, kteří nechají na policii a justici, aby dopadli a potrestali pachatele teroristických útoků, a mezi těmi, kteří nejenže chtějí vzít právo do vlastních rukou, ale dokonce zaměňují spravedlnost za pomstu, velice tenká a křehká. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Ukrajina

Dobrý den, co si myslíte o novém mobilizačním zákonu na Ukrajině? A měli bychom ,,vyhostit" Ukrajince, kterých se to týká? Mně to přijde nehumánní, Češi v minulosti (např. za okupace) taky ve velkém emigrovali a podle všeho se ani teď nehrnou do armády, a to nejsme ve válce. Ani já bych do války své...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Za nečekaně vysokou dubnovou inflaci může hlavně „habaďůra“ obchodních řetězců

18:00 Lukáš Kovanda: Za nečekaně vysokou dubnovou inflaci může hlavně „habaďůra“ obchodních řetězců

Komentář k důvodům vyšší než předpokládané dubnové inflace. Autor vychází z aktuálních dat ČSÚ a Blo…