Dominik Duka: Církve rozvinou to, co pro všechny už čtvrt století dělají

08.03.2014 11:35

Vzpomínáte? V březnu před 25 lety na svátek svaté Anežky se konala v pražské katedrále pouť. Zúčasnilo se jí několik tisíc lidí z celého Česka. Jak na tuto událost vzpomíná kardinál Dominik Duka?

Dominik Duka: Církve rozvinou to, co pro všechny už čtvrt století dělají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský arcibiskup Dominik Duka

Vážení přátelé, milí rozhlasoví posluchači, procházíme rokem, kdy uběhne 25 let od listopadových událostí 1989. Vede nás to k zamyšlení nad čtvrtstoletím našeho života, a to v situaci víc než složité.

Zcela záměrně jsem zvolil tento den jako vhodný pro uvedení do úvah, kterými bychom se měli připravit, abychom mohli listopadové dny oslavit v pravdivosti. Připomínáme si smrt svaté Anežky Přemyslovny, jejíž jméno je nesmazatelně spojeno s listopadem 1989. A nejen to!

Přesně 2. března pro před 25 lety se konala pouť v pražské katedrále, které se zúčastnilo přes všechny možné obstrukce několik tisíc lidí z celé naší vlasti a která byla mohutnou demonstrací touhy po svobodě.

Ke svátku svaté Anežky je vztažen pastýřský list mého předchůdce, kardinála Josefa Berana, datovaný 2. února 1948. Zmíněný list vyzněl jako výzva vrátit se k hodnotám, které zakládají důstojnost člověka a jeho svobodu.

Pohled na listopad 1989 je poučný také pro otázku vztahu církve a společnosti. Dlouho před listopadem osvědčili věřící lidé, nejen katolíci, svou občanskou statečnost. Od Velehradu 1985 přes petici Augustina Navrátila a kardinálem Tomáškem vyhlášené Desetiletí duchovní obrody národa až ke kanonizaci svaté Anežky nikdo nepochyboval, že církve a věřící jsou integrální složkou tehdy československé společnosti.

Jen komunistický režim si přál, aby byly církve pod ještě větším státním dohledem a od společnosti odděleny, ne-li z ní vyloučeny. V jakém kontrastu zní slavná slova kardinála Tomáška v listopadových dnech: „Církev je na straně národa!“

Při pohledu na uplynulých 25 let je zjevné, že církve svému úkolu plně dostály. Jejich úspěchy na poli sociální a zdravotnické práce pro všechny, na poli církevního školství pro všechny, v oblasti kultury pro všechny, jsou vidět na každém kroku. Rozvinou jen to, co pro všechny už čtvrt století dělají. 

Komentář zazněl v pořadu Glosa Dominika Duky  |  Stanice: ČRo Radiožurnál

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 352. díl Oswald Spengler - Myšlenky

13:04 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 352. díl Oswald Spengler - Myšlenky

Oswald Spengler, německý filosof dějin (25. května 1880, Blankenburg – 8. května 1936, München), do …