Dominik Rusinko: Komodity v minulém roce nepřesvědčily, co rok 2018?

09.01.2018 12:30

Komoditní trh se v roce 2017 rozhodně nenudil, ovšem i přes mocný finiš ve druhé části roku investory příliš nepotěšil.

Dominik Rusinko: Komodity v minulém roce nepřesvědčily, co rok 2018?
Foto: Zlato.cz
Popisek: Zlato, ilustrační foto.

Komoditní index agentury Bloomberg, který mapuje vývoj cen koše 22 hlavních komodit, vynesl bídné 2 %. Jiné komoditní indexy vykazují sice zisky vyšší, ale stále nikterak přesvědčivé. Komodity tak přenechávají záři reflektorů jiným aktivům, především akciím, které zažily snový rok – například akciový index S&P 500 vynesl 20 %. Na stranu druhou, celková výkonnost komoditních indexů říká jen pramálo o tom, jak si vedly jednotlivé skupiny komodit.

Solidní rok tak zažily například kovy, přičemž komoditou roku je v tomto ohledu kobalt. Stříbrno-modrý kov, který je klíčovou složkou lithium-iontových baterií využívaných např. v elektromobilech, zaznamenal v důsledku rostoucí poptávky a neelastické nabídky zvýšení ceny o téměř 130 %. Solidně si vedly také základní kovy – hliník (+35 %) a měď (+33 %), podporované globálním hospodářským růstem a v prvním případě i reformami na nabídkové straně trhu v Číně. Růstu cen zlata o asi 10 % pomohl především slabší dolar, což byl vítaný stimul i pro další komodity. Zisky si nakonec díky silnému závěru roku připsala i ropa, a to v reakci na probíhajícího rebalancování trhu, výpadky produkce a nárůst geopolitického napětí.

Hlavním poraženým roku jsou naopak zemědělské komodity, které táhly komoditní indexy dolů. Cena cukru se snížila asi o 29 %, mírnější, ale stále znatelný pokles zaznamenaly také kakao či sójové boby. V cenách tzv. soft komodit se odrazil primárně nadbytek produkce – umocněný příznivým počasím – který se projevil v rostoucích zásobách.

Již počátek roku 2018 naznačuje, že by komodity jako celek mohly v tomto roce zažívat lepší časy. Fundamenty soft komodit jsou totiž růstu cen spíše nakloněny. Nadále solidní výkonnost by pak měly potvrzovat kovy – ať již základní nebo vzácné – vezoucí se na vlně globálního hospodářského růstu. Klíčová bude v tomto ohledu samozřejmě role Číny (sama obstarává asi polovinu globální spotřeby surovin), nicméně důvod k býčímu optimismus zavdává sám fakt, že se komoditám historicky daří právě ve “zralé” fázi hospodářského cyklu, kdy měnová politika začíná tlumit tlaky na přehřívání ekonomiky.

Dominik Rusinko
Analytik

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…