Eman Pluhař: Stane se sociální demokracie novým politickým hnutím?

06.11.2017 7:33

Do sjezdu SPD začátkem prosince proběhne celkem osm regionálních konferencí v rámci analýzy historického volebního debaklu (20,5%). Konceptem je dialog vedení strany s členskou základnou, metodou je brainstorming (v Hamburku 700 osob). Nejen to je novinkou.

Eman Pluhař: Stane se sociální demokracie novým politickým hnutím?
Foto: SPD
Popisek: SPD

Účastníky nejsou delegáti, ale zájemci z členské základny, kteří se sami přihlásí. První konference v Hamburku (región Brémy, Šlesvicko-Holštýnsko, Hamburk) zahrnuje sedmdesát stolů s moderátory v hale bývalého letištního terminálu Tango. Kontrola u vchodu má na starosti pouze přihlášky. Na stole obvyklé „plakáty“ pro záznam a vizualizaci názorové diskuse. Na ně má přijít všechno Co je teď po volebním debaklu nutno říct (1) a další kolo je na téma Co je je nutno udělat, aby se dala znovu získat důvěra lidí (2). Uprostřed haly je nízké pódium pro diskusi mezi stoly a jednotlivými koly, i s vedením strany.

Konferenci s dialogem o dalším směřování strany předcházela inspirace. Předseda strany Martin Schulz týden předem probral v obsáhlém rozhovoru v týdeníku Die Zeit argumentaci z hlediska „levice“ (od kritiky kapitalismu až po Corbyna) a sociálnědemokratický premiér Hamburku Olaf Scholz reagoval polemickou analytickou statí v „pravicovém“ duchu pod titulkem Žádné vytáčky! Odpovědět na nové otázky budoucnosti! Jasné zásady! Nedílnou rukou tím zabránili, aby se diskuse pohybovala ve starých kolejích „etablované“ a silně staromódní stranické levice a pravice. Do haly v terminálu Tango kráčeli již společným krokem.

Brainstorming při řešení hluboké krize německé sociální demokracie je demokraticky přesvědčivý a svědčí o rozhodném úsilí vedení strany vyrovnat se s následky volebního debaklu. V širším kontextu může vést i k fundamentální obnově sociální demokracie jako politického hnutí (#SPDerneuern). A v ještě širším kontextu k nové úloze strany jako protiváhy k destruktivním pravicovým populistům. To by mohlo být zajímavé zvlášť pro ty politické strany ze zemí Střední a Východní Evropy, které se snaží zbrzdit oligarchy a mezinárodně komunikovat.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.