František Tichý: Vysvědčení s pachutí

02.02.2015 20:15

Na školách se ve čtvrtek rozdávalo pololetní vysvědčení. Pro studenty havířovského učiliště Baron School ale bylo posledním. Tato soukromá škola předčasně končí a žáci své studium dokončí jinde.

František Tichý: Vysvědčení s pachutí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vysvědčení

O problémech soukromého havířovského učiliště se veřejně mluví už téměř rok. Situace se ale vyhrotila až v posledních týdnech. Učitelům, kteří dostali poslední výplatu někdy na podzim, totiž došla trpělivost a podali soudu návrh na insolvenční řízení. Osud školy někdejšího šéfa dozorčí rady zkrachovalé Moravia banky byl zpečetěn. 

Jakkoli se předčasný konec výuky ve škole jeví smutně, je to lepší, než kdyby studenti i učitelé žili další měsíce ve stresující nejistotě. Právě ta nejistota je totiž ubíjející. Takhle aspoň všichni vědí, na čem jsou. A i když nad další kariérou učitelů stále vlastně visí otazník, pozitivní na celé té smutné věci je, že o žáky je postaráno. Studium dokončí na jiných školách. 

Řada z nich asi nebude na školní léta vzpomínat úplně v dobrém, ale třeba až budou mít vlastní děti, budou při výběru školy obezřetnější, vnímavější. 

Na druhou stranu - škola měla více než dvacetiletou tradici a do loňska se o ní prakticky nic výjimečného nevědělo. A kdo z rodičů bude pečlivě "lustrovat" majitele a vedení a hledat souvislosti s jinou podnikatelskou činností? Nevím, jestli bych si za normálních okolností všiml, že jednatel školy vedl dozorčí radu finančního ústavu, který zkrachoval. 

Ať už je to jakkoli, studentům přeji jen samé úspěchy, a kantorům brzké uplatnění. Obzvláště pak fandím těm, kteří na problém upozornili a insolvenční návrh podali. Nezdá se to, ale vyžaduje to kus odvahy.

Zaznělo na ČRo Ostrava. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Pořad: Ranní poznámka  |  Stanice: Ostrava

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.