Ivan Štern: Čeština je na vině, a ne Sobotka

02.02.2014 20:10

Za chyby v Sobotkově dopisu prezidentovi mohou komunisté. A čeština – samozřejmě. Má kupříkladu mnoho jmen. A pak se v nich vyznejte! Copak nám nestačí ta krásná stará česká pojmenování „Nový“, „Novák“ a „Novotný“? Ještě bych tak nanejvýš přidal „Ryšánek“.

Ivan Štern: Čeština je na vině, a ne Sobotka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

A proč za to mohou komunisti? Když ještě vládli, učinili chvályhodný pokus češtinu zjednodušit tak, aby se nám jízlivě nevysmívala, když něco sepíšeme nesprávně. Demokratické je přece, aby byl každý text správně. Proto chtěli kupříkladu zrušit tvrdá a měkká „i“, a nahradit je samými „i“ měkkými. Jen si představte, jakou proměnou by bývalo prošlo slovo „býk“. Konečně díky měkkému „i“ mezi hláskami „b“ a „k“ bychom bývali mohli doslova pohmatem pocítit ostrost býčích rohů. Jen si to poslechněte: „bík“!  

Anebo tyhle čárky. Taky je chtěli zrušit úplně, anebo je psát nanejvýš před „který“, „že“ a „ačkoli“. Považte, že ta potměšilá čeština dokonce po nás chce, abychom někdy psali čárku i před „a“. To je opravdu už skandál.  

Vina komunistů tkví v tom, ač u moci, dokonce, jak nás upozorňují dnešní politologické hlavy, u moci totalitní, bohulibý nápad češtinu přiblížit dělnému lidu neprosadili.  

To je věru záhada, proč se neprosadili. Podle mého za to mohou disidenti! Spustili pokřik, že kvůli blbým funkcionářským dětičkám, které nebyly s to pochopit, proč je jednou tvrdé a jednou měkké „i“, když to sakra zní stejně, jako příkladně ve větě „vlci vyli na víly“, zhloupnou i jejich děti. O blbých dětech komunistických bafuňářů psával hlavně jistý zakázaný spisovatel. Usiluje o zachování si řemesla pro sebe, pokřikem dával najevo obavu, že by si pak spisovat mohl kdekdo. I ten nezakázaný. Bylo by totiž bývalo jedno, zda jeho býk je slovo špičaté, s měkkým, anebo naopak zaoblené s tvrdým „y“.  

Mocní se tehdy jednoduše zalekli představy, že by možná tak potvrdili, co si vyprávěly hospody. Nakonec od celé slavné reformy, díky níž bychom bývali měli od češtiny pokoj, upustili. I premiér by se pak v soupisu navrhovaných ministrů býval nemohl nijak splést. Reforma by pokračovala. Rok od roku přece hloupneme, jak tvrdí zlí jazykové, a já namítám, že se jen zjednodušujeme, až bychom opravdu dostávali na výběr mezi: „Novák“ a „Novotný“.  

Prezident by měl po bonmotech! A stát se disidentem by konečně přestalo být záslužné řemeslo!

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: 20 let členství ČR v EU - pozitiva se hledají těžko

12:17 Ivo Strejček: 20 let členství ČR v EU - pozitiva se hledají těžko

Dvacet let od vstupu České republiky do Evropské unie je významným výročím v historii naší země a za…