Ivo Strejček: Neupřímně míněný souboj o „svobodu Tibetu“ považuji za prefabrikovaný výron myšlení západního levicového establishmentu

04.04.2016 8:35

Návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice považuji za příspěvek k posilování všestranných vazeb s touto asijskou velmocí, druhou největší ekonomikou světa.

Ivo Strejček: Neupřímně míněný souboj o „svobodu Tibetu“ považuji za prefabrikovaný výron myšlení západního levicového establishmentu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo Strejček

Dalo se očekávat, že návštěva hlavy ČLR opět v české politice vyprovokuje, po celých 26 let uměle vytvářenou, vášnivou debatu o přijatelnosti či nepřijatelnosti rozvoje vztahů s tzv. „komunistickou Čínou“ a „boj za svobodu Tibetu“.

S touto argumentací jsem nikdy nesouhlasil a nepřistupuji na ni ani tentokrát. Svobodný obchod je zdrojem prosperity, růstu bohatství a blahobytu společnosti. V takovém prostředí dojde snadněji i ke kultivaci občanských a lidských práv.

Ani nahlížení na současnou Čínu jako na zemi s fundamentalisticky komunistickou ideologií nesdílím. Svět se vyvíjí, stereotypy platné před několika desetiletími dnes neplatí a svádět již dávno vybojované bitvy považuji za kontraproduktivní.

Prázdný, zpravidla lehkovážně a neupřímně míněný souboj o tzv. „svobodu Tibetu“ považuji za prefabrikovaný, neobjektivně jednosměrný výron myšlení západního levicového establishmentu tendenčně pěstovaného  v části českých intelektuálských kruhů.

Čína má nepochybně řadu svých vlastních problémů. Ty si ale musí vyřešit sama, stejně jako řadu problémů, kterých máme až nad hlavu, si musíme vyřešit také my sami. Než neplodný spor o čínský společenský a hospodářský model, upřednostňuji souboj o obhajobu svobody v eurounijním prostoru socialistického kapitalismu.

Autor je bývalý europoslanec, spolupracuje s Institutem Václava Klause.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

13:57 Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

Čínský automobilový průmysl narazil na odbytovou bariéru spalovacích motorů. V největších čínských m…