Jan Bednář: Američané odvrátili nejhorší humanitární krizi v Iráku

15.08.2014 7:30

Humanitární krize v Iráku nadále trvá, i když její bezprostřední následky nejsou v této chvíli tak vážné, jak se ještě donedávna předpokládalo. Organizace spojených národů vyhlásila ve středu „nejvyšší stupeň nouze“ ve snaze podnítit urychleně humanitární pomoc desetitisícům jezídů, kteří v této zemi prchají před hrubým násilím militantů z organizace Islámský stát.

Jan Bednář: Američané odvrátili nejhorší humanitární krizi v Iráku
Foto: Archiv
Popisek: Irák

Nejnovější zprávy ale tvrdí, že evakuace celé komunity jezídů z obklíčení extremistů, o níž se uvažovalo, zřejmě nakonec nebude nutná. 

Americké letecké údery na pozice islámských radikálů v Iráku v minulých dnech mají přece jen své výsledky. 

Podařilo se tak spolu s úsilím kurdských bojovníků prolomit obklíčení militantů u hory Sindžár, kde se v minulých dnech ukryly desítky tisíc příslušníků komunity iráckých jezídů. Velká část z nich této situace nyní využila k dalšímu útěku, nejspíše směrem do Sýrie. 

Změnu k lepšímu zjistila přímo na místě skupina členů amerických speciálních jednotek, která tam dorazila v úterý s úkolem připravovat případnou evakuaci. Jak sdělil tiskový tajemník Pentagonu, kurdští bojovníci umožnili v minulých dnech, či spíše nocích, uprchnout mnoha tisícům jezídů z obklíčení radikálů. 

Ti totiž považují jezídy za odpadlíky své víry, a pokud prý nejsou ochotni přistoupit na islám, hrozí jim smrt. 

Několik tisíc příslušníků náboženské komunity jezídů se sice nadále ukrývá na svazích rozložité hory Sindžář, ale dostaly se k nim dodávky jídla a vody, které tam Američané shazovali ze vzduchu. 

Nejhorší humanitární krize tak – alespoň pro tuto chvíli – pominula a mezinárodní společenství si může oddechnout. 

Řádění islámských militantů v Iráku je ale pro nás asi jen těžko představitelné, a není divu, že i evropské státy projevily v minulých dnech ochotu přispět k řešení tamní humanitární krize. 

Británie, Německo a Francie zahájily každá vlastní akce humanitární pomoci, a co je zvláště pozoruhodné, rozhodly se dokonce posílat zbraně kurdským bojovníkům, kteří jako jediní v této oblasti mohou islámským extremistům čelit. 

Podle amerického deníku New York Times zvažoval americký prezident Obama v těchto dnech masivní evakuaci celé ohrožené komunity jezídů. V úvahu prý připadalo několik variant evakuace, včetně nasazení amerických speciálních jednotek a příslušníků námořní pěchoty. 

Žádná z těchto variant by se však pravděpodobně neobešla beze ztrát na lidských životech jak Američanů, tak samotných Iráčanů, kdyby je napadli islámští radikálové. 

Také americký prezident Obama si může v této chvíli oddechnout, jestliže evakuace není nutná. Obrázky hromadně trpících civilistů a hlášení humanitárních organizací o tamní situaci v minulých dnech málem přinutily amerického prezidenta, aby porušil předsevzetí, že do Iráku už nepošle žádné americké vojáky.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…