Jan Bureš: Dobré zprávy z Itálie - rekordní propad špatných úvěrů

13. 9. 2017 13:31

Špatné zprávy přináší jen další špatné, zatímco na dobré se nabalují ty pozitivní. Posledním příkladem budiž Itálie. Zprávy z reálné ekonomiky konečně začínají překvapovat pozitivně a ekonomika se z několikaleté stagnace probudila k růstu o 1,5 % - nejrychlejší tempo za posledních šest let.

Jan Bureš: Dobré zprávy z Itálie - rekordní propad špatných úvěrů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Důležité je, že nezůstalo jen u toho. Dobrý výkon ekonomiky se totiž pozitivně projevuje i v problematickém bankovním sektoru. V červenci došlo k rekordnímu poklesu špatných úvěrů - oproti červnu jich bylo o 18 miliard eur méně. Takto rychle z měsíce na měsíc špatné úvěry ještě nikdy nepoklesly - pokles o 10 % srazil špatné úvěry na 173 miliard eur, nejnižší úrovně od roku 2014. Co se stalo?
Na jedné straně hospodářský růst vylepšil situaci v řadě problematických sektorů, především pak ve stavebnictví, které odpovídá za lví podíl špatných půjček. Lepší hospodářská situace také zvýšila poptávku firem po odkupu špatných úvěrů od bank - jsou to jednoduše atraktivnější investice. Na druhé straně se ale zvýšila i ochota bank se úvěrů zbavovat. Pod tlakem ECB musely začít italské banky shánět nový kapitál a postupně portfolio špatných úvěrů přehodnocovat, což jim konečně rozvázalo ruce k jejich prodeji a ve finále i k poskytování nových úvěrů.

Lehčeji se nakonec bude dýchat nejen Itálii, ale celé eurozóně, potažmo globální ekonomice. Itálie byla na začátku roku ve špatných úvěrech suverénní světovou jedničkou.

Jan Bureš

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice: Nerostné bohatství České republiky patří všem jejím občanům

11:44 Petice: Nerostné bohatství České republiky patří všem jejím občanům

Vyzýváme Poslaneckou sněmovnu PČR, aby přijala zákon, opravňující k těžbě českého lithia výlučně dom…