Jan Bureš: Pyrrhovo vítězství kancléřky Merkelové

23.09.2013 10:20

Volební podzim začíná. Německé volby vyhrála s přehledem CDU/CSU kancléřky Merkelové (42 % oproti 34 % v roce 2009). Má to jediný problém.

Jan Bureš: Pyrrhovo vítězství kancléřky Merkelové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléřka Angela Merkelová

Tentokrát se však do Bundestagu nedostal dosavadní koaliční partner – liberální FDP. Vysoký zisk sice CDU/CSU skoro stačil na absolutní většinu v dolní komoře (odhadem 311 křesel z 630), avšak Merkelové k ní pár křesel přece jenom chybí a tak je zřejmě odsouzena jednat o velké koalici. Opozice má totiž navíc v rukou horní komoru Bundesrat a tudíž Merkelová při zásadních rozhodnutích bude muset se sociálními demokraty tak jako tak komunikovat. Kromě toho v případě velice slabé většiny (nebo dokonce menšinové vlády) by mohl zesílit vliv menšinového euro-skeptického křídla uvnitř CDU, které může být znepokojeno téměř pěti procenty pro stranu volající po německé marce – Alternativa pro Německo. Co tedy od eventuální velké koalice očekávat? V evropské politice bude pravděpodobně pokračovat dosavadní pragmatický model kancléřky Merkelové – držet euro pohromadě tak, aby na Berlín spadly pokud možno co nejmenší náklady.

I když potenciální koaliční partner SPD je více pro-evropský, těžko bude přesvědčovat CDU o nutnosti zavedení společných euro-dluhopisů. Zvláště když je většina Němců jednoznačně odmítá. Přítomnost SPD v koalici asi také nic nezmění na lavírování německé vlády v otázce bankovní unie. I nadále zůstane také tabu přiznat pravý stav věcí v Řecku a skutečnost, že velká část pomoci poskytnutá Athénám se německým daňovým poplatníkům jen tak nevrátí.

SPD si bude spíše chtít vydobýt některé ústupky v domácí hospodářské politice. Šla do voleb se silným sociálním poselstvím a může požadovat vyšší daně pro nejbohatší a financovat z nich veřejné investice. I když za CDU značně zaostává, může být ve vyjednáváních relativně tvrdá. Poslední dohoda nad velkou koalicí se dávala dohromady skoro 40 dní. V takovém případě by vláda začala fungovat až v průběhu listopadu. To by zpětně zase nebylo nic příjemného pro řadu akutních evropských ekonomických problémů čekajících na nový německý kabinet – tedy např. bankovní unie či revize řeckého programu.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

střelba na FF

Dobrý den, kdy bude ukončeno vyšetřování střelby na FF? Netrvá vyšetřování nějak dlouho? A druhá věc, co mě zajímá je, zda stát nějak odškodnil nebo odškodní rodiny obětí? Já netvrdím, že za to stát může, ale je to to nejmenší, co můžete udělat.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Petr Pavel znovu ukázal, že jeho prezidentování je pro naši zemi nebezpečné

14:56 Ivo Strejček: Petr Pavel znovu ukázal, že jeho prezidentování je pro naši zemi nebezpečné

Prezident Petr Pavel o sobě v minulých dnech dal vědět. Nemám na mysli jeho jakousi nehodu na motorc…