Jan Kubalčík: Drobný návrh

01.01.2016 13:41

Opakovaně se v uplynulých týdnech objevila zpráva, že představitelé některých zemí EU zvažují zavedení tzv. minischengenu, resp. dočasné suspendování Schengenské dohody (však my dobře víme, jak to s tou dočaností bývá...). Různé verze mluví o tomtéž: volný pohyb osob je nutno omezit... a zachovat jej pouze mezi několika málo státy, které „jsou si navzájem tak nějak blíž“ – přesněji mají k sobě mezi sebou, v nějakém smyslu, blíž, než k některým jiným státům.

Jan Kubalčík: Drobný návrh
Foto: worldwide.com
Popisek: Hraniční přechod, ilustrační foto

Bylo by možné vcelku dlouze debatovat o tom, co to znamená, zda je to dobře či špatně, zda je to skutečně nezbytné, zda by to vůbec řešilo problém, který by to podle navrhovatelů řešit mělo, jaký dopad by přijetí takového opatření mělo na EU, jaký na Českou republiku. Všechny tyto otázky pominu a soustředím se na jednu jedinou: co v případě, že „minischengen“ (ať již v jakékoli podobě) bude prosazen, má Česká republika dělat? Tedy, co má dělat její stávající representace? A ještě přesněji: jak se má naše politická representace připravit na situaci, že k tomu dojde?

Mám drobný návrh: politická representace České republiky by měla zahájit jednání se státy Visegrádské skupiny o tom, že přijetí opatření ve stylu „minischengen“ bude znamenat okamžité spustění „minischengenu II“, tedy udržení volného pohybu osob (těch s doklady zúčastněných zemí – pochopitelně...) mezi Polskem, Slovenskem, Maďarskem a Českou republikou. Ke stolu, kde by se o tomto jednalo, by měla být přitom pozvána každá země, která je dnes součástí Schengenu, předně pak všechny tři pobaltské státy, Rakousko a Slovinsko.

Výhody pro všechny zúčastněné jsou jasné: nevznikne jim ze dne na den nutnost obsazovat či dokonce nově zřizovat hraniční přechody na všech stranách, ale pouze na stranách některých. Kdyby to nepřinášelo vůbec nic jiného, už to by stálo za to.

Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

16:40 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

Každý zná Karla Kryla jako písničkáře, ale už méně jako básníka, natož autora drobnějších próz, psan…