„Bylo by nemožné, aby si lidé v čase navrhovaném premiérkou Sturgeonovou udělali racionálně vlastní názor, aby bylo možné uspořádat poctivé a definitivní referendum,“ řekl ministr listu "Scotland's Herald". D. Mundel také zkazil skotský optimismus vyjádřením, že je nemožné, aby Skotsko zůstalo v Evropské unii po Brexitu či zdědilo členství po Velké Británii.
Úvaha, že referendem o nezávislosti by bylo možné zabránit odchodu Skotska z unie je absurdní, hodnotí situaci ministr Mundel. Podle vlády Velké Británie by druhé referendum o nezávislosti Skotska rozdělilo společnost a poškodilo by hospodářskou stabilitu země. Podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění se podpora skotské nezávislosti pohybuje na úrovni 48-50 procent.
Během prvního referenda v roce 2014 se 55 procent. Voličů vyslovilo pro setrvání ve Velké Británii a 45 procent. vybralo nezávislost. Návrh na referendum v souladu se „Scotland Act“ musí přijmout skotský parlament, kde ovšem mají Skotská národní strana a skotští Zelení, stoupenci takového kroku, většinu. Následně je vyžadován souhlas britského parlamentu, který má ale právo veta.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV