Jan Vávra: Boj o kontrolu nad VZP

26.03.2014 12:44

Náhlé prozření Andreje Babiše o škodlivosti zrušení poplatků za pobyt v nemocnici, dokumentuje poněkud chaotický populismus, s jakým vládní strany sestavovaly své prohlášení. Především na nátlak Babišova hnutí Ano odmítla vláda zvýšit daně – dokonce i bankám a velkým korporacím - přičemž slibovala všechno možné, aniž by bylo jasné, kde na to vezme.

Jan Vávra: Boj o kontrolu nad VZP
Foto: Hans Štembera
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna

Nyní nastává rozčarování, když ministr zdravotnictví požaduje, aby stát poslal prostřednictvím zvýšení plateb za státní pojištěnce do zdravotnictví peníze navíc. Do konce roku to má být více než dvě miliardy korun a příští rok více než čtyři miliardy korun.  

Andrej Babiš pochopitelně buduje svůj mediální obraz řádného hospodáře. Trochu mu uniká, že šetří státní kasu na úkor nižší a střední třídy, o čemž svědčí i snaha zdanit více živnostníky, zatímco otázka korporátní daně, která by se dotkla jeho velkých firem, zůstává u ledu. S poplatky za pobyt v nemocnici je to podobné, navíc jejich zavedení zrušil verdikt Ústavního soudu.  

Nebyl by to samozřejmě Andrej Babiš, kdyby nevyužil napjaté situace ve zdravotnictví k útoku na sociální demokracii a na jí spravované resorty. Pokud prý má uvažovat o uvolnění nějakých peněz ze státního rozpočtu, musí zdravotnictví projít systémovými změnami.  

V obsáhlém komentáři v dnešním tisku zmínil zejména centrální nákupy léčiv a přístrojů. Zdravotní pojišťovny by podle něj také měly zveřejnit, kolik platí které nemocnici za stejné výkony. Není bez zajímavosti, že ministr zdravotnictví, který sice kontroval, že kroky potřebné ke zvýšení efektivity už dělá, čelil paradoxně po svém nástupu do funkce podezření, zda si na svůj luxusní dům v Čeladné mohl jako ředitel nemocnice legálně vydělat.  

Babišova kritika hospodaření pojišťoven a předražených nákupů různých přístrojů a služeb nemocnicemi, je samozřejmě správná. O mrhání penězi ve zdravotnictví se mluví již dlouho, ale zatím s tím nebyl schopen nikdo nic udělat, protože to politikům vyhovovalo a z největší zdravotní pojišťovny si udělali dojnou krávu, což platí zejména o některých bývalých poslancích a europoslancích za ODS.  

Poslední vývoj také ukazuje, kam Andrej Babiš ve skutečnosti míří. Jak referuje server „idnes“, který mimochodem také patří Babišovi, chce ministr financí odvolat ředitele VZP Kabátka s tím, že je to člověk dosazený bývalým poslancem Markem Šnadrem. Že tento bývalý předseda správní rady VZP má stále dlouhé prsty, si šeptají vrabci na střeše.  

S odvoláním Kabátka by ale musela souhlasit ČSSD, které se do toho zatím nechce, což se dá interpretovat různými způsoby. V každém případě ale Babišův tlak na pročištění hospodaření jak VZP, tak všech nemocnic, může našemu zdravotnictví jen prospět.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…