Jan Vávra: Kdo se chce více dohodnout – ČSSD nebo ANO?

19.11.2013 22:17

Dosavadní průběh jednání mezi ČSSD a hnutím ANO o vytvoření vlády dává tušit, že s příchodem závažných témat, jakými jsou bezesporu peníze, tahá ČSSD za kratší konec provazu.

Jan Vávra: Kdo se chce více dohodnout – ČSSD nebo ANO?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci

Vzájemné rozhovory se po vzletných a všeobecných proklamacích, případně po shodných prohlášeních o tom, která dědictví pravicových vlád hodlají obě strany zrušit, dostala na tenký led financování předvolebních slibů a hned se objevily rozpory.

Největším oříškem je otázka zvyšování daní, a to jak progresivního zdanění fyzických osob, tak zavedení speciální sektorové daně pro firmy z bankovnictví, energetiky a telekomunikací, se kterým přišla ČSSD. Hnutí ANO – zcela v souladu s podnikatelskými zájmy svého zakladatele a faktického majitele – odmítá obojí. Přitom ale trvá na snížení nižší sazby DPH z 15 na 10 %. Na námitku, kde na to všechno vzít, odpovídá člen expertního týmu ANO pro finance Jaroslav Faltýnek – původní profesí agronom – že stát by měl šetřit a lépe vybírat daně, což v případě výběru DPH může činit 6 miliard. Ovšem ČSSD namítá, že snížení dolní sazby DPH bude znamenat mínus 40 miliard.

Další ještě neurčitější nápad ANO představuje návrh na 10% snížení provozních výdajů všech resortů, které by se nedotklo platů státních zaměstnanců a investic. O tom je sociální demokracie ochotna se bavit. Zda to všechno bude stačit na splnění aspoň části předvolebních slibů ČSSD, včetně například slíbené vyšší valorizace penzí o celou inflaci, je více než sporné. Narovnání důchodů by podle propočtů ČSSD stálo asi 8 miliard.

Opět se ukazuje, jak mlhavé jsou plány ANO a jak jednostranné je jejich překotné dopracovávání. Ze všeho nejdůležitější jsou podnikatelské zájmy pana majitele. Hlas takzvaných osobností, které spojily s hnutím své jméno a tvář, zatím slyšet není a vše řeší Andrej Babiš spolu se svými zaměstnanci. Aspoň si můžeme představit, jak bude vypadat řízení státu.

Problémem ČSSD je, že Bohuslav Sobotka se musí dohodnout. Mnoho variant na sestavení vlády bez Andreje Babiše nemá. A vládu sestavit musí, jinak v politice končí. Proto ČSSD ustupuje ze svých představ. Andrej Babiš – jakkoli by také rád vládl – na krachu této koalice zdaleka tolik neprodělá a bude se moci účastnit dalších pokusů. Podle toho se také chová.

O vědomí své síly svědčí i to, že ANO již oznamuje dvouleté moratorium na zvyšování daní jako hotovou věc, což sociální demokracie chabě rozporuje. Zřejmě to tedy dopadne tak, že se sporné otázky vytěsní a odloží na pozdější dobu. To umožní oběma stranám tvrdit, že ze svých slibů nijak neustoupily. Jak dlouho ale bude taková koalice reálně fungovat, je úplně jiná otázka.  

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O bezpečnostních aktivech

15:22 Petr Hampl: O bezpečnostních aktivech

Denní glosy Petra Hampla.