Jan Ziegler: Puč v Turecku? Spíš Erdoganovo krvavé divadlo

19.07.2016 20:24

Jako první blahopřál tureckému prezidentovi Erdoganovi k potlačení pokusu o státní převrat jeho ruský protějšek Vladimír Putin. V souladu s lidovým příslovím, vrána k vráně sedá, by nás to nemělo překvapit.

Jan Ziegler: Puč v Turecku? Spíš Erdoganovo krvavé divadlo
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

Není to tak dávno, co Recep Tayyip Erdogan otvíral v Moskvě s prezidentem Putinem a šéfem palestinských teroristů Abbásem největší mešitu v Evropě. To je rovněž dobré připomínat těm, kteří vidí vládce Kremlu jako nějakou oporu v boji s islámskými radikály.

Erdogan a Putin jsou jednou stranou téže mince. Oba sice demokraticky zvoleni, ale jsou jim vlastní diktátorské manýry, pronásledování, věznění a vraždění názorových oponentů, silné omezování svobody médií včetně likvidace nebo znárodňování těch nepohodlných.

Nyní ovšem Erdogan svoji snahu změnit Turecko ze sekulárního na islámský stát dovedl k dokonalosti. Putin jistě bledne závistí, ale kdo ví, čeho se ještě od něj dočkáme. Údajný pokus o vojenský puč v Turecku hodně nápadně připomíná zapálení Říšského sněmu v Berlíně v roce 1933. Je neuvěřitelné, jak si pučisté počínali totálně amatérsky a okamžitě byl připraven seznam tisíců nepohodlných lidí – soudců, policistům, vojáků a dalších, kteří byli v lepším případě vyhození z práce v horším zatčeni a uvězněni. Jen ve školství má skončit přes 15 tisíc zaměstnanců. Nabízí se logicky jednoduché vysvětlení, celé to krvavé divadlo, při kterém zemřelo přes dvě stě lidí, bylo připraveno dopředu a čekalo se jen na vhodnou záminku.

Padni, komu padni

Turecko je členem NATO, a uvažuje o vstupu do Evropské unie. Ovšem to, co se v této zemi děje, jej vylučuje ze společnosti civilizovaných států a z Erdogana se stal tyran. Jeho chování nelze přehlížet. Europoslanec Tomáš Zdechovský k tomu uvedl: „Pokus o puč v Turecku vnímám jako reakci na stále zvyšující se islamizaci této kdysi sekulární země a odklon od demokracie. Turecko však nyní musí postupovat jako právní stát, ve kterém každý obviněný má právo na spravedlivý a nezávislý soud. Mučení a mlácení zajatců jsou nepřijatelné,“ zdůraznil.

Správný postup je ve stylu padni, komu padni. Jestliže kritizujme Putina za diktátorské způsoby, pak je nemůžeme přehlížet ani u tureckého prezidenta. Není jistě náhodou, že Putin Erdogana bezvýhradně podpořil. Kdežto Západ mu dal najevo, že musí dodržovat pravidla běžná pro civilizované státy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: 20 let členství ČR v EU - pozitiva se hledají těžko

12:17 Ivo Strejček: 20 let členství ČR v EU - pozitiva se hledají těžko

Dvacet let od vstupu České republiky do Evropské unie je významným výročím v historii naší země a za…