Ocenění a podpora těchto hrdinů jsou rovněž alarmem upozorňujícím na lajdácký přístup státu k řešení tohoto problému. Toto ocenění uděluje NFPK již několik let, během kterých i přes nemalý tlak nebylo přijato žádné účinné opatření, které by tyto osoby chránilo. Není pro Vás žádným překvapením, že ve vyspělých státech na rozdíl od ČR ochrana oznamovatelů poměrně funguje?
Možná Vás tedy překvapím faktem, že na Slovensku některé důležité opatření v této věci schválila slovenská vláda a vstoupit v platnost by mělo počínaje příštím rokem. Do speciální pozice by se měl dostat slovenský Inspektorát práce, který by měl zabránit odvetným útokům zaměstnavatelů vůči zaměstnancům, kteří oznámí korupci. Oznamovatelům bude na Slovensku poskytnuta bezplatná právní pomoc a dokonce může dojít i k vyplacení odměny, pokud na základě jejich oznámení bude korupce prokázána. Česká republika čím dál častěji tedy hledá inspirace k boji s korupcí nejenom na západě, ale i u svých východních sousedů. Registr smluv byl na Slovensku přijat během několika měsíců, kdežto v ČR se ke zveřejňování smluv vedou nekonečné zbytečné diskuse s cílem zamezit jeho přijetí. Na Slovensku se již mnohem dříve vedla diskuse o řešení problematiky anonymních akcií a pro změnu Polsko by se mohlo stát pro ČR inspirací v oblasti řešení střetu zájmů. Za zmínku stojí i skutečnost, že ČR teprve pod tlakem Evropské komise začala jako jedna z posledních zemí EU řešit odpolitizování a profesionalizaci státní správy – bohužel navíc s neuspokojivým výsledkem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz