Jaroslav Bican: Zpřesnit prezidentské pravomoci? Hlavně dopřát sluchu právníkům

21.06.2014 10:35

Vládní koalice chce upravit prezidentské pravomoci. Píše se to dokonce v koaliční smlouvě, kde stojí, že v návaznosti na zavedení přímé volby prezidenta se zpřesní práva a povinnosti jednotlivých ústavních aktérů v zájmu uchování parlamentního charakteru české demokracie založené na svobodné soutěži politických stran.

Jaroslav Bican: Zpřesnit prezidentské pravomoci? Hlavně dopřát sluchu právníkům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman podepisuje památnou listinu

Podle předsedy Legislativní rady vlády Jiřího Dienstbiera je cílem posílit prvek, že prezident má respektovat výsledky voleb a většinu ve Sněmovně.   

Kromě varianty, že prezident musí jmenovat premiérem toho, kdo bude schopný dát dohromady většinu sto jedna poslanců, je ve hře i to, že by se pouze zavedly pevné termíny, do kdy by hlava státu musela předsedu vlády jmenovat.  

Jaké jsou argumenty pro a proti této změně? V první řadě zaznívá, že nedává smysl zavést přímou volbu prezidenta a následně oslabovat jeho pravomoci. Jiný argument oponuje, že pokud je Ústava vágně napsaná a prezident toho zneužívá, je třeba ji zpřesnit. Další poukazuje na to, že v našem případě se nakonec ukázalo, že když se po volbách zformuje jasná většina, prezidentovi nezbývá než ji jmenovat, takže je to stále sněmovní většina, kdo má oproti hlavě státu navrch.  

Celá snaha zpřesňovat Ústavu v návaznosti na zavedení přímé volby prezidenta ale v první řadě poukazuje na nekoncepčnost, která u nás v případě ústavních změn panuje. Pokud ti samí politici nejprve navzdory varování ústavních právníků a politologů schválí přímou volbu a pak v návaznosti na její důsledky chtějí zpřesňovat Ústavu, neměli by se především kát, že nebyli více otevřeni názoru expertů, kterými se v jiných případech rádi ohánějí?  

Podobně se dá očekávat, že rigidní pravidlo, že prezident musí jmenovat premiérem toho, kdo sežene sto jedna poslanců, dříve či později povede k velkým problémům. Stejně jako se dalo předvídat, že pokud v přímé volbě bude zvolen někdo typu Miloše Zemana, nastanou střety. A ty rozhodně nejsou u konce. 

Stačí, aby se někdy v budoucnu začala drolit aktuální vládní většina. Ještě nebezpečnější by bylo, kdyby se prezidentovi podařilo mít svoji vlastní vládní stranu, což se sice Miloši Zemanovi zatím nepovedlo, ale není všem dnům konec, a nikdo neví, co ještě může přijít v budoucnu v době působení jeho nástupců.  

Současná situace má dvě možná východiska. První spočívá v budování takové ústavní kultury, kdy bude jasné, co prezident může a co ne, a že tam, kde nejsou časové lhůty, má prezident jednat bez odkladu. Jisté ústavní zvyklosti budou nezpochybnitelné, a pokud prezident pouze naznačí, že je nerespektuje, spustí se ze všech stran takový křik a to i od těch politiků, kterým by prezidentovo počínání zrovna vyhovovalo, že si to příště rozmyslí.  

Druhou možností je sice přistoupit k upřesnění některých částí Ústavy, ale rozhodně se nesmí opakovat to, co se přihodilo u přímé volby. Hlasu ústavních právníků a politologů se musí dopřát sluchu. A pokud některé změny jednoznačně odmítnou, neměl by přes to jet vlak.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.