Jefim Fištejn: Američtí komentátoři o skandálu kolem vraždy Borise Němcova

24.03.2015 17:31

Vražda Borise Němcova vrátila trochu uvadající zájem americké veřejnosti o Rusko znovu do středu pozornosti. Reakce prezidenta Obamy na tuto událost byla jako obvykle poněkud rezervovaná.

Jefim Fištejn: Američtí komentátoři o skandálu kolem vraždy Borise Němcova
Foto: Grigorij Pasko
Popisek: Boris Němcov ve své pracovně při rozhovoru

„Vražda reflektuje ovzduší, v němž občanská společnost, nezávislí novináři a jiní aktivní lidé cítí, že jejich svoboda je nadále omezována a jejich existence stále více ohrožena,“ prohlásil americký prezident agentuře Reuters.

Novináři volí mnohem rozhodnější výrazivo než jejich prezident. Kupříkladu deník Washington Post spatřuje mezi touto událostí jistou paralelu s vraždou Sergeje Kirova organizovanou Stalinem v minulém století:

„Po zavraždění Borise Němcova, charizmatického politika a hlavního oponenta Vladimira Putina, k nám jakoby dolehla ozvěna z dávné minulosti. Tak jako Stalin před 80 lety slibuje Putin osobně dohlédnout na vyšetřování. Tak jako před 80 lety na místo vraždy padá stín Kremlu.“

Deník uvádí názor vedoucí americké expertky na ruské záležitosti Karen Dawisha: „Nezávisle na tom, kdo nese za vraždu bezprostřední odpovědnost, opět máme co dělat s fyzickou likvidací člověka, který se mohl stát lídrem země.“

„Státem gangsterů“ nazývá putinské Rusko list Wall Street Journal, který se domnívá, že se nikdy nedozvíme ani pravá jména vrahů, ani motivy jejich činů.

Na Kreml, jakožto přímého či nepřímého objednavatele vraždy poukazuje také známý komentátor Charles Krauthammer v rozhovoru pro televizi Fox News: „Neexistuje ani sebemenší šance na to, že výsledkem vyšetřování bude zjištění pravdy – a to proto, že vražda byla vykonána buďto na přímý rozkaz Putina, anebo si Putin v úzkém kruhu blízkých postěžoval na Němcova, který ho neustále znepokojuje svou agitací a jehož je třeba se zbavit. 

Někdo z Putinova okolí pak pochopil stížnost jako prezidentovo přání a nechal ho uskutečnit. Je to především signál vyslaný opozičníkům, který má být pochopen tak, že napříště nezlomný postoj již nebude trestán vězením, nýbrž smrtí,“ uvažuje známý komentátor Charles Krauthammer. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.