Toto porovnání je velmi zajímavé, neboť se v mnoha ohledech výše volebních preferencí stran dosti liší, a to např. i o 2/5 (SPD) či až 3/10 (ODA).
Bezkonkurenčně nejsilnějším sledovaným subjektem je u všech tří agentur hnutí ANO, s volebním potenciálem do 35% preferencí. Preference hnutí ANO se pohybují od 33,4% do 35%.
Na druhém místě je u dvou agentur (Stem a Median) ODS, s maximálním odhadem volebního výsledku 13 % a 13,2%. Nejmenší odhadované číslo je ve volebním modelu SANEPu, a to 10,5%.
Poněkud vyrovnanější bilanci vidíme u všech tří agentur u Pirátů, s předpokládaným volebním výsledkem mezi 10,5 % - 11,3% hlasů voličů.
SPD je u jedné z agentur (SANEP) s 11,7% na druhé pozici pelotonu politických stran. U dalších dvou agentur se pohybuje mezi 9 – 10% očekávaných hlasů voličů.
Hnutí STAN má podle modelů všech tří agentur něco mezi 6,1% a 7% hlasů voličů.
TOP 09 u jedné z agentur (SANEP) je s 4,3% pod hranicí volitelnosti, další dvě agentury mu přisuzují 5% a 6% volebních preferencí.
Další z parlamentních stran, KDU-ČSL, se v nejlepším případě se svými volebními preferencemi pohybuje mez 2% až 3 % preferencí. Nejhorší výsledek má u agentury SANEP (1,7%) a nejlepší u Stemu (2,7%).
Neparlamentní strany
Nejlépe z neparlamentních stran jsou na tom komunisté a SOCDEM. Ale jednotlivé agentury, zejména u SOCDEM, mají velmi rozdílné odhady jejich volebního potenciálu. Reálný volební potenciál SOCDEM se pohybuje zřejmě, podle těchto průzkumů, někde mezi 3 – 4% preferencí.
KSČM je na tom lépe. U Stemu zaznamenává dokonce 4,8% podpory voličů. Ale u agentury SANEP je to jen 2,9%. Je otázka, co je tedy výkyvem, anomálií. Zda je to pohyb směrem k 5% anebo poměrně hluboko pod 5%.
Zcela nevyrovnané jsou výsledky ve volebním modelu strany PRO 2022, kde se volební odhady pohybují u Stemu na 0,7%, u SANEP dokonce na 5,3%. Zdá se, že nejstřízlivější odhad Medianu na úrovni 2,5% bude také tím nejbližším pravdě.
Další politické strany, Zelení a Svobodní, se ani náznakem neblíží ani u jedné z agentur hranici 5% hlasů voličů nezbytné k proniknutí do poslanecké sněmovny.
V každém případě volební preference jednotlivých politických stran asi v tuto chvíli nejsou zrovna vzorem přesnosti odhadu. Nicméně se ukazuje, že ani u jednoho z průzkumů nemají současné strany vládní koalice v souhrnu vyšší součty volebních preferencí nežli současné strany opoziční.
A kromě toho tyto průzkumy ukazují, že ani jedna z neparlamentních stran nemá postup do politické první ligy jistý.
Vyšlo na Vasevec.info. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV