Josef Brož: A znovu. Kdo je vlastně Charlie?

23.05.2015 9:53

Byl to šok – a všichni, téměř všichni: byli Charlie. Atentáty z počátku ledna letošního roku vyvolaly vlnu solidarity, ale také nesouhlasné hlasy, jež upozorňovaly na kritické momenty této identifikace se satirickým časopisem Charlie Hebdo.

Josef Brož: A znovu. Kdo je vlastně Charlie?
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Vzpomínky na redakci časopisu Charlie Hebdo v ulicích Paříže

U nás tím hlasem nejsilnějším byl katolický kněz Tomáš Halík.

Ve Francii se v současné době vede velká diskuse - débat d´idées – nad knihou sociologa Emmanuela Todda s lapidárním názvem: Qui est Charlie? (vydalo nakladatelství Seuil). Otázka – Kdo je Charlie? – se ale neptá na identitu redaktorů nebo jejich historický vývoj od anarchismu k extrémní pravici, ale na to, kdo byli ti lidé, kteří se k tomuto jménu přihlásili – a vyšli onoho 11. ledna na náměstí francouzských měst.

Sociolog Todd velmi provokativně tvrdí, že se na náměstí sešli ti, které nazývá „katolickými zombie“. A míní tím především „bělochy, vysoké úředníky, umělce a intelektuály“, kteří mnohdy vykazovali silné znaky „islamofobie“.

To samozřejmě obrátilo proti Toddovi celou salvu odpovědí, v nichž se vyznamenal i premiér Manuel Valls, který o stylu knihy uvedl, že je typickou ukázkou „sebenenávisti“.

Není to ale tak jednoduché, neboť Todd, opírající se o sociologické mapy, zveřejněné po demonstraci, z nichž přesně toto vyplývá. A jak poznamenává, jednalo se o projev „dominace lidí, kteří sice již v Boha nevěří, ale chovají se, jako kdyby tomu tak bylo“.

Ano, každé takové shromáždění „ve jménu hodnot“ - a známe to i z našeho prostředí, a to nemluvím jenom o listopadu a prosinci 1989 -, ale obecně, přináší do veřejného prostoru jistou formu religiozity, nebo chcete-li náboženského umanutí či vznětů. Ostatně kniha má podtitul: Sociologie d´une crise réligieuse (Sociologie náboženské krize).

Emmanuel Todd není „intelektuální terorista“, jak se v diskusi také ozvalo, ale poměrně skeptický intelektuál, který se nehodlá smířit se snadnými nálepkami.

Nejpozoruhodnější je jeho závěr, že neúčast „maghrebské populace“ na této demonstraci, může v brzké době přinést ještě zvýšení napětí ve společnosti, jež se například v poslední době projevuje i zvýšeným počtem odchodů židů do Izraele – k němuž je ostatně vydatně vyzývá Benjamin Netanjahu.

Todd ale zároveň říká, že „nafukovat“ problém islámu ve francouzské společnosti je rovněž nebezpečné. „Ve Francii žije 5% (v mladší generaci 10%) praktikujících muslimů, což je stále výrazná menšina,“ píše. Mnoho z těch, kteří přišli do Francie, se dokázalo navíc velmi úspěšně integrovat.

Francouzská společnost, jak tvrdí, je silně rozdělena na dvě poloviny: jednu tvoří historicky katolíci, tu druhou bývalí katolíci, hlásící se k agnosticismu.

Právě odmítnutí katolicismu, bylo jednou z příčin francouzské revoluce a hesla, jež tvoří základ deklarace lidských práv, tedy: liberté-égalité-fraternité (svoboda-rovnost-bratrství).

„Francie je rozdělenou zemí proti sobě samé!“ tvrdil ve své předchozí knize s názvem: Le Mystère français (Francouzská záhada – mohli bychom ale přesněji přeložit jako „mystérium“ - nadrozumová zjevená pravda).

Jak tomu máme rozumět? Oblasti, které se stále ve své jedné třetině hlásí ve Francii ke katolicismu, totiž vycházejí z demografického hlediska lépe, než často rozpadlé jednotky liberálních nevěřících, kteří byli často vedeni k víře, již odmítli, ve jménu modernismu. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O bezpečnostních aktivech

15:22 Petr Hampl: O bezpečnostních aktivech

Denní glosy Petra Hampla.