Josef Mlejnek jr.: Komorowski, Zeman a Orwell

20.11.2014 22:12

V mediální reflexi událostí na pražském Albertově poněkud zapadlo vystoupení polského prezidenta Bronisława Komorowského. Logicky, neboť hlavní zprávou byl protest proti Miloši Zemanovi, popřípadě spor o to, zda německý prezident Joachim Gauck dostal, či nedostal vajíčkem. Komorowského slova a reakce na ně však představují pozitivně formulovanou politickou odezvu.

Josef Mlejnek jr.: Komorowski, Zeman a Orwell
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman s prezidentem Polské republiky Bronislawem Komorowskim

Shromáždění skandovalo a projevovalo nevoli, pouze když hovořili Zemanovi předřečníci a prezident sám. U zahraničních prezidentů se samo ztišilo, a nepochybně by tak učinilo, i kdyby ho k tomu Miloš Zeman nevyzval. Stačilo pak, aby prezident Komorowski pronesl slova „Solidarność“ a Havel a lidé projevovali nadšený souhlas.

Při zmínce polského prezidenta o tom, že jsou stále země, které bojují za svou svobodu, dav okamžitě pochopil, co má polská hlava státu na mysli, a začal skandovat: „Ukrajina, Ukrajina.“ Když pak Bronisław Komorowski jmenovitě Ukrajinu, Gruzii a Moldávii zmínil, shromáždění se obrátilo k českému prezidentovi skandováním: „Zemane, poslouchej.“

Z toho je jednoznačně patrné, co tvoří základ sporu mezi prezidentem Zemanem a jeho odpůrci s červenými kartami. Nejde primárně o vulgarismy, ale o samou podstatu domácí i zahraniční politiky. O Zemanovo podlézání čínským komunistům i Putinovi.

O to, že je často hlásnou troubou ruské propagandy. Což se týká právě i jeho výroků na adresu Pussy Riot. Zeman zde jenom papouškuje prokremelská média, která ruské punkerky pochopitelně líčila a líčí jako nemravné poběhlice – ve snaze zakrýt tak politickou podstatu jejich protestu. Až to vypadá, jakoby český prezident dostával z Kremlu balíčky s metodickými pokyny, co má říkat.

Rozhodně nelze pominout též bouřlivě příznivou odezvu připomenutí Václava Havla. Havlův odkaz se krátce před listopadovým výročím pokusil poplivat Zemanův předchůdce v úřadu Václav Klaus a Miloš Zeman se do této linie neomylně zařadil bagatelizací brutality zákroku na Národní třídě. On, Václav Klaus a řada jiných se usilovně snaží přepsat dějiny: Komunistický režim byl zpuchřelý a vlastně směšný, stačilo jen pár let počkat, až se sám zhroutí, což Zeman s Klausem geniálně předvídali. Na rozdíl od pseudohrdinů z disentu a nadšených, ale nezralých studentů.

Je to jak vystřižené z George Orwella. V jeho románu 1984 jedno z hlavních „know-how“ totalitní strany zní: „Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost.“ Je jasné, kdo z Klausovy a Zemanovy interpretace dějin může těžit: komunisté, estébáci, všichni, kdo si se starým režimem nějak zadali a nemají odvahu k sebezpytu. A vlastně všichni, kteří morální postoje vnímají jako překážku v kariérním běhu. Tím spíše by si všichni občané České republiky měli uvědomit, že přítomný boj o výklad sametové revoluce je velmi závažnou válkou o budoucnost. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O bezpečnostních aktivech

15:22 Petr Hampl: O bezpečnostních aktivech

Denní glosy Petra Hampla.