Karel Hvížďala: Blair varuje Brity před vystoupením z Evropské unie

01.12.2012 14:50

To není ale nic překvapivého, protože bývalý premiér Tony Blair již když odcházel z premiérské funkce, se pokoušel kandidovat na místo prvního prezidenta Evropské unie.

Karel Hvížďala: Blair varuje Brity před vystoupením z Evropské unie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

To je také důvod, proč některá média v Německu, jako například prestižní týdeník Die Zeit, připomínají, že jeho současná podpora Evropské unie nemá na zřeteli jen zájmy Anglie, ale že mu jde i o způsob sebeprezentace, protože tento devětapadesátiletý politik se bude jistě brzy v Bruselu snažit ucházet o nějaký vysoký post.

Podle Blaira každý způsob vzdálení se Velké Británie od "jídelního stolu" evropského společenství by mělo pro zemi katastrofální hospodářské důsledky a váha Anglie na světovém jevišti by utrpěla, citoval tohoto politika prestižní anglický list The Guardian. Podle Blaira je členství v Evropské unii kvůli stoupající konkurenci na globálních trzích v současné době mnohem důležitější, než kdykoliv v minulosti.

Projev s těmito myšlenkami pronesl Tony Blair minulou středu v evropském hospodářském spolku Business for New Europe a pozornost mu věnovaly převážně v Německu, které je dnes s Francií hlavním tahounem Evropské unie. Podle tohoto spolku, jak stojí na jeho webových stránkách, což se v novinách připomíná, by se velká Británie měla stát zase otevřeným centrem konkurenceschopné Evropy.

Opak si však ve velké Británii myslí toriové, tedy konzervativci, kteří v minulých dnech, kdy se debatovalo ve Velké Británii o rozpočtu, začali zpochybňovat její členství v Evropské unii. To je zřejmě hlavní důvod, proč Tony Blair vystoupil se svým projevem a proč se o něj tak vehementně zajímá i Německo. The Guardian napsal, že Blairovi jde zřejmě o to tento vznikající nebezpečný trend zastavit, než bude pozdě. Blair poukazuje na vzrůstající hospodářský růst Číny, Indie, Brazílie a Ruska a bez Evropské unie by podle něj neměla v takové konkurenci Velká Británie šanci obstát.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Hvížďala

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…