Karel Hvížďala: Budeme tolerovat prezidentovu pomstychtivost?

27.10.2014 20:30

Letos stejně jako loni prezident Miloš Zeman trucuje a nepozval dva rektory na slavnostní předávání státních vyznamenání u příležitosti 28. října na Hrad, s odůvodněním – jak uvedl o víkendu při návštěvě Číny – že hájí prestiž všech prezidentů.

Karel Hvížďala: Budeme tolerovat prezidentovu pomstychtivost?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman

Předsednictvo Rady vysokých škol s tím nesouhlasí a je hluboce znepokojeno, jak uvedl ve čtvrtek předseda této Rady Jakub Fischer.

Nejdůležitější státní svátek není svátkem Miloše Zemana, kam si může pozvat kohokoliv, ale svátkem České republiky, který byl vyhlášen k uctění dne, kdy naše republika byla založena, a který byl slaven již prvním naším prezidentem Tomášem G. Masarykem od roku 1919.

Proto na Hrad jsou zváni od počátku České republiky každoročně i rektoři vysokých škol, kteří tam nejdou za sebe, ale jako představitelé důležitých institucí, stejně jako jsou tam zváni členové vlády, nejvyšší představitelé justice a jiných státních orgánů a další významné osobnosti.

Čtěte také: Inflace státních vyznamenání: Příliš mnoho celebrit a sportovců, všímá si politolog

Proti Hradu se postavilo i předsednictvo Studentské komory Rady vysokých škol. Komora dokonce vyzvala rektory, aby se slavnosti nezúčastnili.

Loni se na Hrad nedostavilo kvůli pohrdavému postoji prezidenta k akademickým institucím 23 z 28 rektorů a letos tomu bude zřejmě podobně. Prezidentovo chování tedy spíš jeho prestiž poškozuje než naopak.

Na Hrad nebyli pozváni opět pánové Mikuláš Bek a Libor Grubhoffer. První kvůli tomu, že loni nenechal vystoupit v době voleb Zemana jako předsedu jedné z kandidujících stran na půdě univerzity, a druhý kvůli tomu, že se zastal Martina Putny, jemuž chtěl Zeman upřít profesorský titul.

Důvody jsou to na první pohled zcela malicherné, jenže při podobných ceremoniálech nejde nikdy o jména a konkrétní lidi ani na jedné straně, ale o vzájemnou úctu k tradicím, a v tomto případě i k akademickým svobodám.

Nynější prezident tímto svým krokem narušuje zvyky a tradice, které tvoří to, čemu se říká politická kultura a co bychom měli naopak budovat.

Boha, císaře, krále nebo státníka nelze urazit: Podle toho se totiž pozná. Jeho existence musí stát mimo tyto kategorie: Je institucí, rozhoduje se nadosobně, neboť si je vědom odpovědnosti vůči minulosti, kterou ctí i budoucnosti, kterou spoluformuje. Státník ví, že svým chováním stvrzuje a vytváří normy.

Ten, kdo se v této roli proti pravidlům prohřeší, umenší sám sebe: Stane se karikaturou mstivce jako králové, kteří brali vážně urážku svého majestátu, jak o tom svědčí literatura i po staletích.

Jako karikatura pak působí i sobotní internetová petice těch, kteří prezidenta podporují a považují jeho chování vůči dvěma rektorům za zralé rozhodnutí, protože je anonymní, nevíme, kdo ji podepsal a i iniciátor zůstal v anonymitě.

Pamatovat bychom si měli, jak se k rozhodnutí prezidenta staví i politici. Kromě opozice se kriticky vyjádřil jen Pavel Bělobrádek, který prezidentovo chování považuje za nešťastné.

To totiž signalizuje, že většina vládních politiků upřednostňuje stranickou a osobní taktiku před budováním tradic a české státnosti. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O bezpečnostních aktivech

15:22 Petr Hampl: O bezpečnostních aktivech

Denní glosy Petra Hampla.