Karel Hvížďala: ODS před a po volbách

22.10.2013 18:06

Z posledních předvolebních průzkumů, i když jejich numerické hodnoty nebudeme brát za bernou minci a soustředíme se na tendence, které jsou vždy důležitější, zřetelně vyplývá, že staré a silné strany voliče ztrácejí, zatímco malým stranám hlasy přibývají, a to přesto, že právě tyto nové subjekty mohou situaci ve Sněmovně značně komplikovat. Proto voliče ztrácí i o ODS. Poslední průzkumy různých agentur ji předvídají výsledky mezi 6,5 a 8 procenty.

Karel Hvížďala: ODS před a po volbách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Kuba přichází k řečnickému pultu

ODS byla ve vládě od roku 2006, ale ve všech dalších volbách již jen ztrácela: kraje ovládli sociální demokraté a většinu ztratila i v Senátu, který mohl hrát důležitou roli při vyvažování levicové sněmovny. I když členská základna se ODS nijak drasticky nezmenšila, podle tiskového tajemníka úřadujícího předsedy Martina Kuby Jakuba Veinlicha má v současnosti 21.000 členů.  

Důvody tohoto stavu jsou více méně známé: ponorkový efekt. Strana se zapouzdřila a nebyla schopná ani částečné sebereflexe, což dokazuje i sám Martin Kuba, který považuje za nejdůležitější návrat důvěryhodnosti, aniž si uvědomuje, že i on sám je pro velkou část zvláště Jihočechů nedůvěryhodnou figurou kvůli jeho místním vztahům s politickými podnikateli: proto se nikdy nedostal do sněmovny. A pro politology a ty, kteří se o politiku zase zajímají blíže, je nedůvěryhodný kvůli úzkým vazbám na Václava Klause, jak na to upozorňovala Miroslava Němcová, která dala jasně najevo, že se nehodlá podílet na mocenské dohodě mezi Klausem a Zemanem, s nimž v posledních měsících pan Kuba udržoval intenzivní vztahy.  

Totéž ale platí o dalších politicích, jako jsou mimo jiné pánové Bendl či Benda. Ale i Miroslava Němcová podle průzkumu agentury Focus se v oblibě politiků umístila až na pátém místě s pouhými třemi procenty a Martin Kuba má necelé tři čtvrtě procenta jako Jiří Rusnok.  

Zánik ODS předpovídal před půl rokem dokonce i jejich senátor Jaroslav Zeman, jinak starosta obce Albrechtice, který v poslední době obrátil a těší se na to, že naopak práce v opozici by mohla této straně prospět. Tato optimistická předpověď se ale může naplnit jenom tehdy, když by se za tuto stranu dostali do sněmovny úplně noví lidé bez starých opozičně smluvních praktik, kteří by dokázali zlomit praxi, která tam vládne od roku 1998 a prosadit skutečnou opoziční politiku, která je o věčném sporu, o kontrole vlády a prezidenta, a ne o hledání stabilního politického prostředí, jak u nás říkají všichni šíbři. Stabilita ve veřejném prostoru znamená vždy konec politiky.  

Jenže po příštích volbách nakonec nepůjde o situaci v ODS, ale hlavně o to, jestli levice bude mít většinu, a kdo povede ČSSD, protože nedostane-li se do sněmovny SPOZ, tlaky na ni ze strany prezidenta budou velmi silné. I hrozící pat, tedy pokračování vlády v demisi, by nedůvěru v politiku ještě prohloubil a velká koalice by zase stávající marasmus jen stvrdila.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Neutíkáte od problému?

Na vyřešení důchodové reformy jste měli dost času, když jste byli ve vládě, a to i ještě před covidem. Nepřišli jste s ničím a teď o ní nechcete ani s koalicí jednat, ale jak chcete i do budoucna prosadit nějakou zásadní reformu, když už teď se zdají jednání ve slepé uličce? Já mám obavu, že se jako...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O bezpečnostních aktivech

15:22 Petr Hampl: O bezpečnostních aktivech

Denní glosy Petra Hampla.