Karel Orlík: V této zemi se s muslimy nemazlí. Neuvěříte, jak si na ně vyšlápli

12.07.2016 11:13

Na ropu bohatá jihoafrická země Angola je převážně zemí katolickou s 20% protestantskou menšinou. Podle angolských zákonů může být nějaká náboženská komunita státem uznána, pakliže dosáhne počet jejich členů čísla 100 000.

Karel Orlík: V této zemi se s muslimy nemazlí. Neuvěříte, jak si na ně vyšlápli
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

Islám je v Angole označován za sektu

Na ropu bohatá jihoafrická země Angola je převážně zemí katolickou s 20% protestantskou menšinou. Podle angolských zákonů může být nějaká náboženská komunita státem uznána, pakliže dosáhne počet jejich členů čísla 100 000 a má legální status alespoň ve 12 z celkových 18 provincií. Teprve potom může stavět školy a náboženská zařízení.

Protože tyto požadavky zákona muslimové v zemi nesplňují, je islám označován za „sektu“, což se rovná „zákazu“ činnosti. Podle prezidentaJosé Eduarda dos Santoseje to „konec islámského vlivu v zemi.“

Ministryně kultury Rosa Cruz e Silvauvedla, že proces legalizace islámu nebyl schválen ministerstvem spravedlnosti a mešity byly proto zavřeny. „Islámské zvyky jsou v rozporu s angolskou kulturou“, uvedla ministryně. Mešity, postaveny bez povolení, byly zbořeny. 78 mešit muselo z rozhodnutí státních orgánů ukončit svou činnost. Zákaz provozu mešity v hlavním městě Luanda byl po protestech ve světě odvolán.

Palestinci prý čelí agresi Izraele

Vláda argumentovala, že „výstavba mešit znamenala invazi do angolské kultury a ohrožovala křesťanské hodnoty“. Většinou dostali muslimové 72 hodin na odstranění nelegální stavby. Když to nestihli, stavbu odstranily státní orgány. Protestující muslimové byli následující den deportováni ze země. Po objevení ropy se do Angoly snažily dostat početné komunity z celého světa.

Na dění v Angole reagoval v Egyptě velký muftí Shawqi Allam, nejvyšší islámská autorita v zemi: „Nařízení angolské vlády je provokací nejen pro angolské muslimy, ale rovněž pro 1,5 miliardy muslimů po celém světě.“ Jiný výrok Shawqiho Allama: „Neopustíme palestinské Araby, kteří čelí brutální izraelské agresi.“

Téměř ve všech islámských zemích neexistuje pro křesťany náboženská svoboda. V Saúdské Arábii je zakázáno dovážet Bibli. Do většiny arabských i islámských zemí nesmí vstoupit žádný Žid. Není to ještě větší provokace, anebo dokonce rasismus?

Převzato z blogu autora, titulek upraven redakcí.

Vyšlo na eportal.parlamentnilisty.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…