Libor Dvořák: Putin odškodňuje rodiny vojáků zmizelých pravděpodobně na Ukrajině

26.10.2014 13:42

Důvod je jasný – zákon, který vstoupí v platnost 1. ledna 2016, řeší problémy rodin, jejichž členové se jako příslušníci ruské armády ztratili zdánlivě neznámo kde a neznámo jak. Přitom bohužel není žádným tajemstvím, že pokud jde o letošní rok, jsou tito muži v drtivé většině případů oběťmi podivné nepřiznané války Ruska na východě Ukrajiny.

Libor Dvořák: Putin odškodňuje rodiny vojáků zmizelých pravděpodobně na Ukrajině
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Ukrajinská i některá ruská média přitom víceméně pravidelně informují o tom, že ruští vojáci, původně povolaní na cvičení v Rostovské oblasti Ruska, se najednou ocitli na Ukrajině. Mimoto přišly konkrétně ruské sdělovací prostředky s tím, že v několika regionech Ruska se konaly neveřejné pohřby výsadkářů, kteří zahynuli za nejasných okolností. Je asi zbytečné připomínat, že ruská státní moc opakovaně prohlašuje, že východoukrajinským separatistům žádnou pomoc neposkytuje a své vojáky do oblasti konfliktu neposílá.

Už koncem srpna ale ukrajinská zpravodajská služba SBU oznámila, že nedaleko ruských hranic na ukrajinském území zadržela 10 ruských výsadkářů i s dokumenty a zbraněmi. Tenkrát ruské úřady prohlásily, že tito vojáci se tam dostali „náhodou na špatně označeném úseku rusko-ukrajinské státní hranice“. Toto tvrzení později opakoval i prezident Putin na tiskové konferenci v Moskvě.

Počátkem září se do věcí vložil i slavný Výbor vojáckých matek, vzniklý z podobných důvodů v 90. letech během první čečenské války. Ten se obrátil na ruské ministerstvo obrany se žádostí, aby upřesnilo dislokaci devíti ruských vojáků, o nichž jejich rodiny po dlouhou dobu neměly ani to nejmenší tušení. Tito lidé se nakonec takříkajíc našli, ale na další dotaz Výboru na lidi, kteří byli zřejmě vysláni na Ukrajinu, ministerstvo reagovalo prohlášením, že jde o „smyšlenky“, zakládající se na informacích ruských „prozápadních médií“.

Jinak je to ovšem příběh, který dobře známe: z Ukrajiny do Ruska hlavně během léta prostě proudilo to, čemu se v dobách afghánské války říkalo „náklad 200“ o čem Světlana Alexijevičová psala ve své knize s výmluvným názvem „Zinkoví chlapci“. Také právě za afghánské a poté za čečenské války se Moskva ke skutečnému stavu věcí dlouho nehlásila a mrtvé nepřiznávala. Což ovšem, stejně jako dnes, na podstatě věci neměnilo a nemění.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Český rozhlas

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: 20 let členství ČR v EU - pozitiva se hledají těžko

12:17 Ivo Strejček: 20 let členství ČR v EU - pozitiva se hledají těžko

Dvacet let od vstupu České republiky do Evropské unie je významným výročím v historii naší země a za…