Libor Dvořák: Rusko není tak silné, jak se dělá

01.12.2014 11:05

„Ruska se nemá smysl bát,“ říká dnes už světově proslulý autor literatury faktu Suvorov a pokračuje: „Tato země není schopna zvítězit nad protivníkem silnějším než Gruzie a v případě války by pro ruskou armádu bylo problémem dostat se dokonce přes Bělorusko.“

Libor Dvořák: Rusko není tak silné, jak se dělá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

Nedosti na tom – Suvorov je dokonce přesvědčen, že Rusko už pohromadě dlouho nevydrží a že Vladimir Putin je jeho posledním prezidentem. Za hlavní příčiny tohoto rozpadu považuje katastrofální disproporce mezi hlavními exponenty Putinova režimu a obyčejnými Rusy, četné a vytrvale nekončící etnické rozmíšky, jednotlivé navzájem si konkurující regiony, často velké jako půl Evropy, alkoholismus a čínskou hospodářskou invazi na Sibiř.

Sibiř prý podle něj Číně ještě nepatří, ale Rusku fakticky už nepatří taky. Rusů je prý na Sibiři stejný podíl, jaký kdysi mívali Britové ve svých afrických koloniích. 

A ještě jedno zajímavé statistické číslo: Podle Suvorova už dnes prý i v Moskvě žije jen 31 % etnických Rusů, kdežto zbytek obyvatelstva ruské metropole tvoří Tataři, Uzbeci, Tádžici, Turkmeni či Čečenci. Mimochodem – bývalý sovětský rozvědčík je přesvědčen, že jako první se osamostatní právě Tatarstán. Pravdou je, že Tataři o něco takového usilovali už v 90. letech minulého století.

Pokud by se v blízké či vzdálenější budoucnosti ukázalo, že Suvorovovo proroctví se alespoň zčásti naplní, dosáhl by Vladimir Putin přesného opaku toho, čeho dosáhnout chtěl. Zatímco jeho předchůdce Boris Jelcin razil své pověstné „vezměte si tolik moci, kolik jí sami dokážete unést“, Putin během posledních 15 let učinil vše pro to, aby státní moc v Ruské federaci naopak přísně centralizoval.

Ukazuje se však, že řídit největší zemi z jednoho centra je velice obtížné, ne-li nemožné. Mnohem rozumnější by zřejmě byl model, jaký nabízí dejme tomu Kanada, Austrálie, USA, Brazílie či třeba spolkové Německo. Putin má ale mnohem blíž k sovětské představě uspořádání země – tedy hypoteticky podobu jakési federace, která je ovšem v praxi jen zdáním.

Nu, a pokud jde zejména o Dálný východ, ale i o další oblasti Sibiře, Suvorovova předpověď se už naplňuje, protože ekonomicky jsou tu Číňané přítomni opravdu významně a Rusko má štěstí, že Čína je sice výbojná hospodářsky, ale jinak si na rozdíl právě od Ruska, přinejmenším ve vztahu k ruským územím, počíná nanejvýš neagresivně. 

Ostatně když už jsme u těch futurologických vizí – brzký rozpad Ruska na asi 15 menších států předpověděl ve svém posledním románu Telurie i světoznámý prozaik Vladimir Sorokin. Další vnitropolitický vývoj Ruska bude v každém případě mimořádně zajímavý.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: 20 let členství ČR v EU - pozitiva se hledají těžko

12:17 Ivo Strejček: 20 let členství ČR v EU - pozitiva se hledají těžko

Dvacet let od vstupu České republiky do Evropské unie je významným výročím v historii naší země a za…