Libor Dvořák: Ukrajina před volbami

23.05.2014 18:15

Krok správným směrem, připouští v případě ukrajinských prezidentských voleb dokonce i Moskva, která si ovšem osobuje právo zvážit, zda volby byly legitimní.

Libor Dvořák: Ukrajina před volbami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest za Ukrajinu

Že se nepodaří volit úplně všude, je v tuto chvíli evidentní: na řadě míst Doněcké a Luhaňské oblasti se volební místnosti ocitly v rukou separatistů a ti působí i další potíže: unášejí členy volebních komisí, zmocňují se voličských seznamů a podobně.  

Situace na řadě míst východu země je tak nepřehledná a rozkolísaná, že kyjevské úřady doporučují, aby mezinárodní pozorovatelé do těchto oblastí nevyjížděli. 

Přestože se původně zdálo, že v prvním kole nemůže zvítězit nikdo z hlavních kandidátů, hlavně ukrajinští analytici se kloní k názoru, že by mohlo dojít k překvapení ve prospěch toho zatím nejúspěšnějšího – velkopodnikatele a „čokoládového krále“ Petra Porošenka. 

Ten už má poměrně rozsáhlé politické zkušenosti: kdysi stál u zrodu Strany regionů a byl loajální vůči někdejšímu prezidentovi Leonidu Kučmovi, ale poté se před už skoro deseti lety přidal k oranžové revoluci a byl několikrát poslancem, tajemníkem Bezpečnostní strany státu a krátce i ministrem zahraničí. 

Prognózy, které mluví o tom, že by potřebný nadpoloviční počet hlasů mohl získat už v neděli, vycházejí z toho, že k jeho původním 25 % předvolebních preferencí mohlo přibýt skoro 10 % hlasů Vitalije Klička, který se své kandidatury vzdal, ale především z přesvědčení Ukrajinců, že co nejrychlejší volba hlavy státu by mohla přispět k celkovému uklidnění situace. 

Černým vzadu je každopádně expremiérka Julie Tymošenková, jejíž preference se dlouhodobě pohybovaly pod 10 %, ale která v rozhodujících chvílích umí zabojovat. Faktem ovšem je, že její charisma táborového předáka a zdatného manipulátora davů utrpělo v poslední době značné trhliny – nejvíc si přitom uškodila neopatrnými výroky, pronesenými poté, co se před pár měsíci dostala na svobodu. 

A pak je tu ještě Serhij Tihipko, další velkopodnikatel, který v roce 2004 vedl volební kampaň Viktora Janukovyče. O šest let později se sice proti Janukvyčovi a Tymošenkové nakonec neprosadil, ale v prvním kole ukrajinských prezidentských voleb roku 2010 získal přes 13 procent hlasů. Mezi těmito třemi se každopádně už v neděli zčásti či definitivně rozhodne.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rozhlas.cz

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Proč jste odpískali jednání o penzích?

Nemyslíte, že jste tím koalici nahráli na smeč, že bude tvrdit, jak ona něco prosadila, že vás přizvala k jednání, ale vy jste to odmítli? Kdybyste jednali dál, mohli jste předložit vlastní návrhy, možná by neprošli, ale bylo by evidentní, že jste je podali a chtěli jste reformu, která je potřeba ře...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Milan Knížák: Rezignujte!

14:46 Milan Knížák: Rezignujte!

Výzva rektorce Akademie výtvarných umění k rezignaci.