Libor Dvořák: Ukrajina si připomněla oběti „ostré fáze“ Majdanu. Ta definitivně smetla prezidenta Janukovyče

19.02.2015 12:02

Pieta – tak bychom asi nejlépe mohli pojmenovat dnešní vzpomínkové akty v Kyjevě. Mše na památku příslušníků nebeské setniny slouží kněží blízkého Michajlovského chrámu, kteří majdanovce od samého počátku protestů na konci roku 2013 všemožně podporovali.

Libor Dvořák: Ukrajina si připomněla oběti „ostré fáze“ Majdanu. Ta definitivně smetla prezidenta Janukovyče
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Tato škola byla bombardována celkem třikrát

Na Institutskou ulici dnes celý den přicházely desítky lidí s květinami a zapálenými svícemi.

Připomeňme si ale, proč je právě 18. únor ve vývoji vzpoury Ukrajincům proti režimu pár dní nato svrženého a uprchnuvšího prezidenta Viktora Janukovyče tak důležitý.

V tento den došlo k prudkému vyostření konfrontace mezi majdanovci a Janukovyčovou klikou.

Srážky mezi radikály Euromajdanu a pořádkovými jednotkami ve středu Kyjeva se velmi přiostřily právě v den zasedání ukrajinského parlamentu, tedy Nejvyšší rady, na němž opozice požadovala okamžitý návrat k parlamentně-prezidentskému způsobu vládnutí na Ukrajině a obnovu ústavy z roku 2004, tedy z dob oranžové revoluce.

Na podporu těchto požadavků opoziční vůdci zorganizovali „mírumilovnou ofenzivu“ na Nejvyšší radu, jíž se zúčastnilo několik tisíc lidí. Ti zaútočili na policejní kordony, zapálili několik nákladních aut, blokujících ulice, házeli na pořádkové jednotky Molotovovy koktejly a pálili pneumatiky.

Navečer policejní jednotky a příslušníci speciálních oddílů Berkut vytlačili demonstranty zpět na náměstí Nezávislosti, tedy na Majdan.

Během tohoto dne a následující noci při srážkách v ulicích Kyjeva zahynulo 25 lidí a víc než 350 jich bylo zraněno. Majdanovci a vzdorující síly státní moci překročili mez, za niž už nebylo návratu.

Další události jsou dobře známé: Pár dní nato byl svržen Janukovyč, který byl nucen uprchnout do Ruska.

Zaskočená Moskva reagovala prakticky okamžitě tím, že během necelých dvou týdnů anektovala Krym a poté uměle vyvolala separatistické hnutí na rusky mluvícím východě Ukrajiny.

Pokud si někdo myslí, že v tomto regionu jednoho z největších států Evropy probíhá občanská válka, tak se mýlí. Jde o agresivní ruskou válku proti Ukrajině, potažmo proti celé moderní Evropě.

Hrozné na tom všem je, že většina běžných Rusů, zpracovávaných zběsilou oficiální propagandou, si to vůbec neuvědomuje. Pro nás pak ještě horší je, že si to neuvědomuje ani dosti značná část Čechů.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Český rozhlas

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

15:22 Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

Na 1. května 2024 připadá 20. výročí našeho vstupu do Evropské unie. Náš veřejný a mediální prostor …