Libor Dvořák: Ukrajinské sankce mohou zasáhnout transit ruského plynu

09.08.2014 11:58

Jaceňjuk sdělil, že toto rozhodnutí je výsledkem koordinačního úsilí se západními zeměmi. „Je to poprvé v dějinách samostatné Ukrajiny, kdy uplatňujeme nějaké ekonomické sankce,“ řekl Jaceňjuk.

Libor Dvořák: Ukrajinské sankce mohou zasáhnout transit ruského plynu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace před Strakovou akademií na podporu Ukrajiny nazvaná Praha pro Ukrajinu - Za vaši i naši svobodu!

Jak ukrajinský úřadující premiér oznámil, že tyto sankce budou zahrnovat zmrazování finančních aktiv, zákazy komerční činnosti na ukrajinském území, rozhlasové a televizní vysílání i činnost v ukrajinském internetovém prostoru, v oblasti privatizace, využívání licencí a také tranzit osob a materiálů přes ukrajinské území.  

Podle slov ukrajinského premiéra to může znamenat i zákaz průletu strojů ruských leteckých společností i přepravu ruského zemního plynu ukrajinskými produktovody. Ruské ministerstvo zahraničí už tuto iniciativu označilo za „propagandistickou akci, která má Západu naznačit, že Ukrajina v sankčním úsilí vůči Rusku nezůstane stranou“.  

Jaceňjuk dále řekl, že v „dané chvíli je seznam osob i firem připraven a zdůvodněn a na základě rozhodnutí Rady národní bezpečnosti může být i zveřejněn“ – i přesto, že ve většině zemí světa se to nedělá. Ukrajinský premiér zároveň připomněl, že před měsícem na základě rozhodnutí Rady národní bezpečnosti Ukrajina zastavila veškerou vojenskou technickou spolupráci s Ruskou federací a prohlásil, že jeho země nepodnikne nic, co by napomáhalo modernizaci ozbrojených sil Ruské federace. 

Odpovědi na otázku, jaké finanční ztráty to pro Rusko bude znamenat, se Arsenij Jaceňjuk vyhnul a řekl jen, že to je třeba nejdřív přesně vyčíslit. Ztráty Kyjeva ovšem pojmenoval a řekl, že Ukrajina ztrátou ruského trhu přijde o sedm miliard dolarů ročně.  

Tento vývoj je pro Ukrajinu přinejmenším v této chvíli opravdu osudový. Doprava ruského plynu do Evropy zemi přinášela významné finanční zisky, tím spíš, že i přes dobudování baltského plynovodu Severní proud přes Ukrajinu na starý kontinent putovalo kolem 80 % ruského zemního plynu.  

Ukrajina a Rusko se ovšem dnes ocitly v sice nevyhlášené, ale regulérní válce. Jinou možnost než dnešní opatření tedy vláda v Kyjevě ani neměla: nemůžeme přece obchodovat s někým, kdo cíleně ohrožuje naši státní suverenitu.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rozhlas.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…