Lukáš Vácha: Se sluncem nad hlavou, na střeše i na účtu…

17.04.2013 19:50

Solární „baroni“ jsou obětí novodobého honu na čarodejnice a zdálo by se, že výroba elektřiny ze slunce mezi Čechy příliš populární není. Počet žádostí o malé instalace však za první tři měsíce láme rekordy

Lukáš Vácha: Se sluncem nad hlavou, na střeše i na účtu…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Solární panely

Pokles cen technologie činí ze střešních instalací fotovoltaických panelů, i přes sníženou úroveň podpory, zajímavou investici s deseti až dvanáctiletou návratností. Sluneční záření je velmi dobře předvídatelný a čistý zdroj energie, který činí investora méně závislého na externí dodávce energie, což si každý dobrý hospodář dokáže rychle spočítat.

Zatím se však stále neobejde bez veřejné podpory, i když je na ni odkázán čím dál tím méně a pravděpodobně není daleko doba, kdy se bez ní obejde úplně.

Ať chceme či ne, tento pozitivní trend je způsoben právě masivní veřejnou podporou ve většině vyspělých států v uplynulých letech, která umožnila rozsáhlé investice do výzkumu a prostřednictvím úspor z rozsahu významně snížila výrobní náklady. Bez dnes tolik plísněné veřejné podpory by k tomu došlo mnohem později.

Jak už to ale u podobných netržních nástrojů většinou bývá, je velmi obtížné, ne-li nemožné, najít jejich správnou efektivní míru, kterou mohou ale využít i jedinci s ne zrovna křišťálově čistými úmysly. To je však problém veřejné podpory obecně a nelze jej omezit pouze na fotovoltaiku.  Ta je pouze více na očích, protože jí pravidelně připomíná položka na účtu za elektřinu na rozdíl od všech dalších typů dotací. Což však neznamená, že bychom je neplatili.

Za předpokladu, že žijeme v právním státě, jenž dodrží své závazky, představuje investice do solární energie, obnovitelných zdrojů obecně a energetických úspor smysluplnou investici téměř pro každého, protože elektřinu potřebujeme opravdu všichni. Podle individuálních možností i preferencí můžeme investovat na vlastní střeše nebo na majetkovém účtu prostřednictvím příslušných cenných papírů. Na rozdíl od finančních aktiv zde tržní riziko střídá riziko politické, tedy jak už to ve světě investic bývá, opět „žádný oběd zadarmo“?.

Lukáš Vácha,
Obchodní ředitel
Conseq Invesmentt Management, a. s.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…