Martin Benda: Glosa k diskusím o Ukrajině

24.03.2014 13:58

Sociální sítě i sdělovací prostředky se v hodnocení ukrajinských událostí potácejí od zdi ke zdi. To je samo o sobě ve svobodném státě úplně v pořádku. Nevadí mi jiný názor, jiný úhel pohledu, jiná suma informací, z nichž ostatní diskutéři vycházejí.

Martin Benda: Glosa k diskusím o Ukrajině
Foto: archiv red, tan
Popisek: Ukrajinská krize

Ale! Vždycky mi vadilo, když někdo přizpůsobuje realitu svým názorům, nikoli naopak. Když někdo ať už v horším případě záměrně, v lepším(?) případě z nedostatku smyslu pro logiku a kauzalitu opomíjí mezery ve svých teoriích.

Vezmu příklad: Viděl jsem dokumenty a četl řadu textů plných přesvědčivých argumentů a indicií, že pád Světového obchodního centra byl zinscenovaný, ať již z politických či pojišťovacích důvodů. Vše do sebe krásně zapadalo, od svědectví přímých účastníků o tom, že slyšeli výbuchy ještě před nárazem letadel, přes odborné posudky statiků až po senzační odhalení, kde kdo co pojistil a která „varovaná“ společnost dopředu kanceláře vyklidila. Přesto však se v uvedených konspiračních teoriích nikdo neobtěžoval zacelit logickou mezeru jako hrom: Kde se tam ustahromů vzala ta letadla? Kdo na americké straně by byl schopen nejen vyjednávat s teroristy z Al Kajdy, ale dokonce s nimi na minutu koordinovat celou akci? Kdo by měl morálku nechat pobít možná desetitisíce lidí jen kvůli pojišťovacímu podvodu? Kolik lidí by se na takové akci muselo na americké straně podílet a proč by pak mlčeli? Proč by plánovali útoky letadel i na jiné cíle? Atd. atp.

Občas se prostě stane, že pro stromy není vidět les.

Obávám se, že podobně se chovají i někteří komentátoři ve vztahu k událostem na Ukrajině. Četl jsem komentáře o diktátu ulice, o účasti a provokacích (např. izraelských) tajných služeb, o nezákonném převratu, o fašistických bojůvkách, banderovcích a nacionalistech. A ač mi některé připadají přehnané, necítím se povolán je vyvracet. Vadí mi jiná věc: Autoři takových komentářů buď ve svaté válce proti diktátu ČT, mainstreamu či EU, nebo dokonce v obraně ruských zájmů úplně opomíjejí, že tím podstatným je okupace Krymu. Můžeme se donekonečna přít o výklad událostí na Ukrajině, nic to však nemění na tom, že sebekonspirativnější výklad převratu na Ukrajině nemůže a nesmí odůvodnit ruskou agresi.

Putin nepochybně neochraňuje své občany, neboť jim nic nehrozí. A stejně nepochybně jeho kroky nepřispívají ke zklidnění vnitropolitické situace na Ukrajině. Možná naberou události na Ukrajině dramatických podob, možná skončí násilím či nedej Bože občanskou válkou. Jisté je však jedno: Jestliže ne, je okupace Krymu prostě jen aktem agrese za účelem zabírání „životního prostoru“. Jestliže ano, ruský podíl na eskalaci vášní a rozdmychávání národnostní nesnášenlivosti bude nepopiratelný.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pravybreh.cz

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

15:22 Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

Na 1. května 2024 připadá 20. výročí našeho vstupu do Evropské unie. Náš veřejný a mediální prostor …