Za extrémní růst volatility mohou mimo jiné automatické strategie risk parity a prodejů volatility. Risk parity strategie automaticky snižují velikost pozic při růstu volatility. Takže prodávají pozice do poklesu a tím jej prohlubují a dál živí. Jde po podobnou situace jako v roce 1987, kdy hedžování přes index způsobilo a živilo prudký pokles indexu S&P 500.
Index volatility večer a v noci na úterý vyletěl až na 33 bodů z cca 10 před několika týdny a o cca 100 % za jeden den. U některých investorů dochází k margin callům a dnes ráno amerického času po otevření trhů dojde k likvidaci dalších pozic, které nesplňují margin call. K růstu VIX přispěla i expirace nejbližších futures na tento index.
Křivka vix futures se dostala do silné tzv. bakwardace až do 4. měsíce. Bakwardace je stav, kdy hodnota termínových kontraktů na volatilitu v blízkých měsících je vyšší než vzdálenější hodnoty Zbytek křivky termínových kontraktů volatility také výrazně vzrostl až cca na 19 bodů.
Ztráty většiny indexů rozvíjejících se trhů nejsou tak drastické jako u amerických protějšků, nicméně, futures na evropské akciové trhy očekávají otevření cca 3 až 4 % v mínusu.
Správci dvou ETF fondů na volatilitu ProShare Capital Management LLC a Janus Henderson Group plc (VelocityShares) budou řešit, zda produkty zlikvidují, jelikož došlo k jednodenní ztrátě o více než 80 procent.
Martin Vlček
finanční analytik
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV