Miloš Bílý: Nikdo by neměl Ukrajinu nutit, aby se rozhodovala "buď - anebo"

23.12.2013 15:48

Situace na Ukrajině je středem pozornosti světových médií po odmítnutí podepsání asociační smlouvy s EU.

Miloš Bílý: Nikdo by neměl Ukrajinu nutit, aby se rozhodovala "buď - anebo"
Foto: ČT24
Popisek: Demonstrace na Ukrajině

Protestní akce v Kyjevě se staly příčinou hluboké politické krize na Ukrajině. Převažuje názor, že ukrajinská společnost se snaží balancovat mezi dvěma silovými centry.

Vnitropolitická situace Ukrajiny vychází z historicky podmíněných faktorů. Především je to postsovětské dědictví provázené hledáním národní identity a kulturně - politické náležitosti způsobují nepřehlednost a nepředvídatelnost projevů.

Zahraniční politika Ukrajiny nevychází z jasně definované a dlouhodobě sledované strategie je však nutné přihlížet k této historické podmíněnosti a úzkému provázání zahraniční a vnitřní politiky.

Ukrajinská ekonomika byla druhou největší v rámci Sovětského svazu. Po jeho rozpadu bylo nastoleno tržní hospodářství, jehož nástup v podobě „šokové terapie“ byl velice bolestný: zemi postihla hyperinflace, mnoho podniků ukončilo výrobu, privatizace probíhaly neprůhledným způsobem.

Ukrajinské hospodářství nadále nese znaky postsovětské ekonomiky orientované na obory s nízkou přidanou hodnotou a převahou těžkého průmyslu, zejména metalurgie. Nejdůležitějším sektorem je těžba černého uhlí v oblasti Donbasu (s hlavními centry Doněck a Luhansk), který je zároveň hlavním průmyslovým regionem země.Na podzim roku 2008 zasáhla zemi celosvětová finanční krize a Ukrajina společně s Maďarskem přijala mnohamiliardový úvěr od Mezinárodního měnového fondu. Největšími obchodními partnery jsou země EU, Rusko (potažmo SNS) a Turecko. V prvních letech 21. století ukrajinská ekonomika nastoupila poměrně rychlý a stabilní růst (HDP v roce 2007 vzrostl o 7,3 %). Optimistická čísla však zakrývají vážné přetrvávající problémy.

Není asi dobré vnímat Ukrajinu jen jako tranzitní teritorium energetických surovin z RF nebo jako výchozí či tranzitní stát legální a nelegální migrace.

V současné době hlavní nátlak na Ukrajinu tvoří její obrovský dluh (93% HDP), jehož krytí projednává ukrajinská vláda s MMF neúspěšně. Ukrajina (45 644 419 obyvatel) není klasická evropská země a její těsnější připojení k EU by bylo pro ni výstupem z dosavadních dějin. Rusové nejsou pro všechny Ukrajince nepřátelé, jak si mnozí myslí. Nezapomeňme, že Kyjev byl kdysi hlavním městem celé Rusi, s Ruskem je spojuje společný boj proti Tatarům a Turkům, odpor k polské nadvládě.

Zděděným úspěchem bývalé sovětské politiky všeobecného přístupu ke vzdělání je téměř stoprocentní míra gramotnosti v postsovětských státech; na Ukrajině dodnes činí 99,4 % a je tak jednou z nejvyšších na světě. Primární a sekundární vzdělání je povinné; začíná v 6. roce věku dítěte a trvá zpravidla 12 let.

Rok 2012 se nesl ve znamení pokusů ukrajinského prezidenta, vlády rozšířit pole působnosti zahraniční politiky o netradiční destinace, neboť důvěra vládnoucích politiků evropských zemí i USA k ukrajinské vládě, jakož i počet a kvalita jejich cest na Ukrajinu, postupně klesala .
Za této situace prezident Viktor Janukovyč odmítl podepsat asociační dohodu s EU a doufal v uzavření strategického partnerství s Moskvou. Ukrajinská opozice se důrazně postavila proti sbližování země s Ruskem. Prezidentovi a vládě pohrozila "totálním odporem".

Podle opozice hodlá ukrajinský prezident v nejbližší době podepsat smlouvu o připojení Ukrajiny k celní unii Ruska, Běloruska a Kazachstánu.

S Putinem se Janukovyč sešel při svém návratu ze státní návštěvy Číny. Pochlubil se tím, že Ukrajině v Pekingu dojednal investice v přepočtu za 160 miliard korun. Týkají se mj. výroby letadel, kosmického výzkumu, ale i zemědělství - Ukrajina bude na čínský trh dodávat potraviny.

Podle ukrajinské opozice tak hledá Kyjev odbytiště, která by nedozoroval Mezinárodní měnový fond. A tato země velmi naléhavě potřebuje finance v hotovosti, jenže nesplňuje kritéria Mezinárodního měnového fondu..

Ukrajina se ocitla na rozcestí a dlouho to vypadalo, že se ve svém směřování přikloní spíše k Bruselu a podepíše asociační smlouvu a dohodu o volném obchodu. Těsně před summitem ve Vilniusu, kde mělo k tomuto podpisu dojít, ale Kyjev změnil svůj názor a rozhodl se dokument nepodepsat. Pokud by Ukrajina dohodu podepsala, tak by se mohla dostat do závislosti na ekonomice EU.

Ukrajinská opozice ve skutečnosti nemá žádné strategické cíle. Činnost opozice je v první řadě spojena s tím, co vzniklo chaoticky . A tato chaotičnost nebyla spojena s politickými motivy, ale se vztahem úřadů (představovanými bezpečnostními složkami) k lidem. Jedná se o rozehnání protestujících a účastníků akce, ke kterému došlo v noci na 30. listopadu. Právě kvůli tomu, a nikoliv pod vlivem opozice, se desítky tisíc lidí 1. prosince shromáždily v centru města. Státní moc proti lidem vystoupila tvrdě.

Na druhé straně na začátku roku 2014 hodlá Rusko obnovit dodávky ropy ropovodem, jenž vede k oděské rafinérii ropy. Sdělila to agentura Reuters . Reuters dává obnovení dodávek do Oděsy po více než tříleté přestávce do souvislosti s odmítnutím Ukrajiny podepsat asociační smlouvu s EU a s jednáními mezi prezidenty RF a Ukrajiny Vladimirem Putinem a Viktorem Janukovyčem. Dříve bylo oznámeno, že Kyjev čeká od těchto jednání úvěr ve výši 15 miliard dolarů a značné slevy na plyn.

Rusko drží v ruce levnou naftu a plyn, které dodává a slibuje, že pokud Ukrajina podepíše asociační dohodu s EU, nasadí normální ceny pro Evropu. To by byla katastrofa, nemluvě o tom, že východní hranice s Ruskem je nyní pro mnoho druhů zboží bezcelní, východní Ukrajina má s Ruskem nadstandardní obchodní styky a další katastrofou by bylo uzavření této hranice na úroveň standardní evropské hranice, jak to požaduje EU ve své asociační dohodě.

Balík ukrajinsko-ruských dokumentů podepsaný 17.12.2013 v Moskvě otevírá dobré perspektivy pro ekonomiku Ukrajiny v nejbližších letech, zdůraznil na zasedání ukrajinské vlády její předseda Nikolaj Azarov.

Jak řekl premiér, obě strany se domluvily také o „mimořádně výhodném úvěrování ukrajinské ekonomiky“. Umožní to Ukrajině schválit sociální rozpočet na rok 2014“

Nelze také opomenout , že po příjezdu do Kyjeva se bývalý německý ministr zahraničních věcí Guido Westerwelle a vysoká představitelka EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonová, místo setkání s oficiálními zástupci ukrajinské vlády, přidali se k protivládním demonstrantům .

Kancléřka Merkelová vyslovila politování v souvislosti s tím, že ukrajinský prezident Viktor Janukovyč odmítl podepsat dohodu o přidružení s EU. Kancléřka, ale vyzvala k tomu, aby nikdo nenutil Ukrajinu, aby přijímala rozhodnutí „buď – anebo“.

„Nesmí nastat situace, kdy bude země, rozkládající se mezi Ruskem a Evropskou unií nucena přijímat zásadní rozhodnutí, na čí je straně – té či oné“, zdůraznila předsedkyně německé vlády.

Ukrajina není klasická evropská země a její těsnější připojení k EU by bylo pro ni výstupem z dosavadních dějin. Na druhé straně je pochopitelná nedočkavost mladých lidí, kteří vidí vyspělou Evropu, domnívají se, že připojením k EU urychlí svoji cestu k blahobytu a záruce svobody, zatímco s Ruskem to bude trvat dlouho, a celé směřování je nejisté a záruka demokratického režimu není také jistá.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: eportal.parlamentnilisty.cz

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Muž v ženském těle

9:44 Zdeněk Jemelík: Muž v ženském těle

Ústavní soud vyvolat velký rozruch vyjádřením, že pro povolení změny pohlaví není nutná kastrace. Zá…