Miroslav Novák: Lidé nakupují zboží, které lze označit nálepkou zbytné statky

11. 1. 2017 10:42

Komentář k maloobchodním tržbám – listopad 2016:

Miroslav Novák: Lidé nakupují zboží, které lze označit nálepkou zbytné statky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Vzhledem k rychlejšímu růstu mezd spotřebitelé stále více nakupují zboží, které lze označit nálepkou zbytné statky. Na základě velmi silných listopadových čísel lze říci, že zavření obchodů na svátek 17. listopadu se obchodníkům do tržeb nijak výrazně nepromítlo. Klíčová je ochota spotřebitelů nakupovat, která je v současnosti velmi vysoká.

Obchodníkům se letos daří, což potvrzují i čerstvě zveřejněná listopadová čísla. Tržby v maloobchodu ve zmíněném měsíci vzrostly oproti říjnu o 1,9 % a ve srovnání s loňským listopadem o 7,9 %, po očištění o nestejný počet pracovních dnů o 6,7 %.

Tržby rostly v meziročním srovnání jak prodejcům nepotravinářského zboží (o 12,1 %), tak i potravin (o 2,3 %). Tradičně nejvyšší nárůst tržeb zaznamenaly prodeje přes internet, které letos rostou v průměru o více jak 20 %. V listopadu však o 32,3 %! Vzhledem k rychlejšímu růstu mezd spotřebitelé stále více nakupují zboží, které lze označit nálepkou zbytné statky.

Na základě velmi silných listopadových čísel lze říci, že zavření obchodů na svátek 17. listopadu se obchodníkům do tržeb nijak výrazně nepromítlo. Klíčová je ochota spotřebitelů nakupovat, která je v současnosti velmi vysoká.

Velmi solidní růst maloobchodních tržeb v závěru loňského roku potvrzuje, že spotřeba domácností bude i ve 4. čtvrtletí hlavním tahounem růstu domácí ekonomiky. Za celý loňský rok lze očekávat růst maloobchodních tržeb o 6 %, když i prosinec byl pro obchodníky velmi úspěšný.

Autor je analytik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice: Nerostné bohatství České republiky patří všem jejím občanům

11:44 Petice: Nerostné bohatství České republiky patří všem jejím občanům

Vyzýváme Poslaneckou sněmovnu PČR, aby přijala zákon, opravňující k těžbě českého lithia výlučně dom…