Pavel Hasenkopf: Facebook se stal nástrojem totality

04.08.2019 12:39

Komentář na facebookovém profilu k praktikám sociální sítě.

Pavel Hasenkopf: Facebook se stal nástrojem totality
Foto: Petr Kupka
Popisek: Pavel Hasenkopf

Minulý týden mi vypršel jednodenní „ban“ na facebooku. Co se stalo?

Krátce po jmenování Borise Johnsona britským premiérem, maje hlavní stránku zavalenu posty o člověku, který v Británii odhalil pedofilní gang, donutil britskou policii a soudy zasáhnout a byl následně sám obviněn, obžalován a odsouzen za to, že o tom všem informoval veřejnost (o tom gangu a o tom, jak dlouho trvalo britským úřadům, než se přestaly dívat jinam) a který rovněž zveřejnil nahrávku redaktorů BBC domlouvajících se na jeho skandalizaci, jsem na facebooku odtušil, že by třeba nový britský premiér Johnson, potažmo jeho ministr spravedlnosti mohli doporučit královně Alžbětě, aby tomu pánovi dala milost. Netušil jsem, že jeho jméno je na FB zakázáno vyslovit.

Circa týden poté (asi nějaký elfí práskač, tuším kdo, nevěřím, že by počítačovému programu trvalo týden to najít) jsem dostal na jeden den zákaz … a že se mohu odvolat, ale příslušný formulář „nemůžeme zpracovat, zkuste to později“ …

Věcně: Má na toto facebook právo? Vlastník facebooku by měl respektovat alespoň vlastní, smluvně daná pravidla. V jeho „zásadách komunity“ se mimo jiné píše:

„Dále odebereme obsah, který vyjadřuje podporu nebo vychvaluje skupiny, vůdce nebo jednotlivce angažované v kriminálních aktivitách.“

Jinými slovy, podle facebooku pouhá zmínka o tom, že by někdo mohl třeba dostat milost, představuje podporu dotyčnému …
Asi nemá smysl vysvětlovat, že milost znamená odpuštění a nejdřív musí být co odpouštět … milost tedy zákonitě implikuje uznání viny.

Asi nemá smysl vysvětlovat, že pouhá zmínka o tom, že by někdo mohl dostat milost ještě sama o sobě neznamená návrh, aby taková milost byla udělena ...

Asi nemá smysl vysvětlovat, že ta pravidla komunity jsou zoufale vágní, gumová, bez možnosti jakékoli nezávislé kontroly jejich aplikace a výkladu, a že od Marca Zuckerberga by bylo mnohem poctivější, kdyby podobně, jako kdysi Ludvík XIV. prohlásil „Facebook jsem já a budu si tam dělat, co chci a nikdo mi do toho nebude kecat“ – a odpustil si trapnou hru na pravidla, která jsou ve skutečnosti jen zástěrkou jeho zvůle.

Facebook se stal nástrojem totality.

Já v totalitní zemi vyrostl a stačilo mi to … dokud bude facebooková „komunita“ nucena podřizovat se totalitním, gumovým, účelově vykládaným pravidlům a praktikám, nebudu facebook dále podporovat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Užitečnost veřejnoprávních médií

Kde jste přišel na to, že většina společnosti považuje veřejnoprávní média za užitečná a souhlasí s platbami za ně? Dle mého názoru je to lež. Neznám jediného člověka ve svém okolí (stovky lidí), který by s vaším názorem souhlasil. Kdyby se udělalo referendum zda platit, či ne, koncesionářské poplat...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Velmi pochybné daňové návrhy

15:49 Jiří Weigl: Velmi pochybné daňové návrhy

Pondělní glosa Jiřího Weigla