Petice za zavedení systému korespondenční nebo elektronické volby pro české občany žijící v zahraničí

04.09.2018 13:58

My, čeští občané žijící v USA a dalších zemích světa, žádáme o přístup ke korespondenční nebo elektronické formě hlasování, což je praxe běžně umožňovaná občanům dalších vyspělých evropských zemí, tedy občanům slovenským, rakouským či německým.

Petice za zavedení systému korespondenční nebo elektronické volby pro české občany žijící v zahraničí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna, ilustrační foto

My, čeští občané žijící v USA a dalších zemích světa, žádáme o přístup ke korespondenční nebo elektronické formě hlasování, což je praxe běžně umožňovaná občanům dalších vyspělých evropských zemí, tedy občanům slovenským, rakouským či německým. Přidáváme se tímto k peticím, které již kolují k podepsání, např. petice Asturie nebo petice českých vědců.

Důvody:

Mnozí z nás žijících a pracujících ve Spojených státech amerických máme dvojí (české a americké) občanství a udržujeme velmi úzké styky s Českou republikou. I když jako občané České republiky žijící v zahraničí máme právo volit v českých volbách, současná situace nutnosti volit osobně na velvyslanectví nebo na konzulátech nedovoluje všem se rovnoprávně účastnit vzhledem k vysokým cenám letenek, ubytování a omezené možnosti brát si dovolenou. Pro porovnání: z hlavního města Minnesoty cesta na nejbližší konzulát do Chicaga trvá autem jedním směrem bez přestávky po dálnici čistých osm hodin! Podobné vzdálenosti jsou nutné překonávat z většiny států USA.

Vychováváme děti s dvojím občanstvím, které vyrůstají v dvoujazyčném prostředí (učí se česky v Českých školách bez hranic nebo víkendových českých školách se zkouškami v češtině). Důležitou součástí této výuky je znalost české kultury a výchova k občanské zodpovědnosti. Stejně tak jako my budou mít nové mladé generace možnost volit v českých demokratických volbách. Musíme jim proto jít příkladem už nyní tím, že budeme moci všichni volit ze zahraničí a to hned v nejbližších volbách.

V těchto letech, kdy vysoké procento Čechů odjíždí do zahraničí za studiem nebo za prací, je pro Českou republiku obzvlášť důležité udržovat se současnou i budoucí generací kontakty. Právě díky Čechům žijícím v zahraničí je možné do budoucna rozvíjet těsné kulturní, vědecké i obchodní styky mezi Českou republikou, USA a dalšími zeměmi, kde žijí čeští krajané. Tudíž pokud nám vláda a Parlament České republiky plně zpřístupní naše právo volit, je logické, že se Češi v zahraničí budou o to více zajímat o dění ve své vlasti ať už z pohledu politického či ekonomického.

Jako občané České republiky máme zájem se účastnit českého politického dění. Reprezentujeme široké spektrum potenciálních voličů v zahraničí z různých sociálně-ekonomických sfér, geografických oblastí, úrovní vzdělání a typů zaměstnání.

Žádáme vládu České republiky a všechny poslance a senátory Parlamentu České republiky o přístup ke korespondenční nebo elektronické formě hlasování a předem děkujeme za podporu v tomto demokratickém procesu.

Připojte prosím svůj podpis. Děkujeme.

Česká komunita v Minnesotě, USA 

Petici můžete podepsat ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.