Petr Brandtner: 5G jako cesta ke „krocení“ úředního šimla?

23.11.2019 19:26

Už několikrát jsme se na tomto místě zastavili u nedávné konference o zavádění komunikačních digitálních technologií 5G jak u nás jakožto České republice, tak v nutné návaznosti na evropskou koordinaci. Na konferenci vystoupila také členka představenstva a předsedkyně Sekce IT a telekomunikací Hospodářské komory ing. Hana Továrková.

Petr Brandtner: 5G jako cesta ke „krocení“ úředního šimla?
Foto: Pixabay CC0
Popisek: Sociální sítě, ilustrační foto

Její příspěvek, jakkoli hleděl směrem do budoucnosti, byl i dosti realistický vůči dnešní realitě. Už jsme si v předchozích článcích o konferenci říkali, že jde – státu, zainteresovaným podnikatelům i koncovým uživatelům 5G – o dosažení možnosti jednak podstatně rychlejší komunikace mezi systémy i jednotlivci, tak markantního zvýšení množství takto komunikovaných dat, a také rychlosti jejich přenosu. K tomu všemi je zapotřebí podstoupit značné množství úředních procedur. Nejprve stavebních – jak připomněla ing. Továrková, třeba v Praze trvá povolovací stavební řízení minimálně tři roky, a to je v přímém protikladu ke smyslu snažení o oživení nové technologie.

Co tedy „erár“, tedy stát případně následně municipality mohou? Předně postarat se o přijetí novely zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích v rámci implementace směrnice o evropském kodexu pro elektronické komunikace. Poté uspořádat co možná transparentní aukci práv k využívání rádiových kmitočtů pro zajištění sítí elektronických komunikací v kmitočtových pásmech 700 MHz a 3400-3600 MHz. Následně či raději souběžně přijmout nový Národní plán rozvoje digitální infrastruktury v ČR, což se neobejde bez rekodifikace stavebního práva. A také realizaci Akčního plánu 2.0 k provedení nedotačních opatření pro podporu plánování a výstavby sítí elektronických komunikací. Co si pod tím názvem představit? Jednoduše řečeno vytvořit registr plánovaných stavebních akcí, propojit jejich realizaci s implementovanými spojeními pro internet (optické sítě atd.), a konečně, a to není nepodstatné, snížit poplatky za zřizování sítí ve městech a obcích.

O technologii 5G se vedou různé, odborné i laické rozpravy. Jak to ale obvykle bývá, všemu může nejlépe zabránit či uškodit onen pověstný úřední šiml. Pomohou přísliby, které 5G nabízí, k jeho zkrocení? To zřejmě poznáme už brzy. Neboť, jak se říká, „času je málo a voda stoupá“.

Petr Brandtner

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Absence historické paměti

15:22 Ivo Strejček: Absence historické paměti

Přestože oslavy konce II. světové války jsou již bezmála týden za námi, chci se k nim dnes ještě vrá…