Petr Dufek: Pomalý růst mezd nedovoluje vzniknout poptávkové inflaci

10.08.2015 17:18

Po letošním červnovém maximu začíná inflace v ČR opět klesat. A to ještě rychleji než jsme předpokládali my nebo dokonce centrální banka ve své nejnovější inflační prognóze. Aktuálně tak inflace klesá z 0,8 % na 0,5 %.

Petr Dufek: Pomalý růst mezd nedovoluje vzniknout poptávkové inflaci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Snížení inflace jde zejména na vrub příznivějšímu vývoji cen potravin, které jsou opět meziročně levnější. A samozřejmě zapomenout nelze ani na výrazně levnější pohonné hmoty, za které letos platíme o téměř 11 % méně než loni v červenci.

Ve srovnání s loňským rokem si naopak více připlatíme za cigarety a rostou i náklady za bydlení s výjimkou elektřiny. Citelnému zvýšení se nevyhnuly ani ceny dovážené obuvi a dovolených. Alespoň zde je tak zřetelně – byť s určitým zpožděním – vidět efekt devalvace z konce roku 2013.

Inflace zůstává nadále velmi nízká a jejího růstu se nedočkáme ani v nejbližších měsících, kdy navíc znovu poklesne – tentokrát v důsledku mírného zlevňování pohonných hmot. Inflace tak zůstane velmi vzdálená cíli centrální banky, na druhé straně se tak díky ní zvýší růst reálných mezd a současně i dále zlepší reálná finanční situace domácností.

Vyšší inflace se dočkáme nejspíše až v příštím roce, kdy vyprchá efekt levných pohonných hmot a potravin, nicméně k dvouprocentnímu cíli se inflace bude probojovávat jen pomalu. Zvlášť když ještě „hrozí“ další zlevnění cen elektřiny pro domácnosti.

ČR zůstává a nadále zůstane nízkoinflační ekonomikou a to nejen proto, že pomalý růst mezd nedovoluje vzniknout poptávkové inflaci, ale především díky rostoucímu konkurenčnímu tlaku na trhu spotřebního zboží. V něm stále větší roli sehrávají internetové obchody, které se mohou pochlubit bezprecedentní expanzí nejen v historii ČR, ale i ve srovnání s většinou zemí EU.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

16:40 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

Každý zná Karla Kryla jako písničkáře, ale už méně jako básníka, natož autora drobnějších próz, psan…