Petr Dufek: Řady nezaměstnaných se dále ztenčují

8. 6. 2017 10:40

Podle očekávání i v květnu pokračoval trend poklesu nezaměstnanosti v ČR. Míra nezaměstnanosti se tak dostala na 4,1 % a současně dále velmi rychle vzrostla nabídka volných pracovních míst.

Petr Dufek: Řady nezaměstnaných se dále ztenčují
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Ekonomický růst se nejen podílí na zlepšování finanční situace domácností prostřednictvím rychlejšího - leč nijak závratného - růstu mezd, ale především ve snižování počtu lidí bez práce. Ukazuje se, že firmám se nedostává stále více zaměstnanců, a tak na konci května dosáhla nabídka volných míst 170 tisíc. Je to mimochodem o 15 tisíc více než před měsícem, respektive o cca 40 více než loni. Hlavní zásluhu na tomto trendu má ekonomický růst, který tentokrát podporuje ještě i vznik sezónních prací ve službách, zemědělství a stavebnictví. 

Firmy mají v hledáčku především kvalifikované a nekvalifikované dělníky, dále pak řidiče, řemeslníky a dokonce i kuchaře. Nedostatek zaměstnanců se již stal překážkou pro rychlejší růst průmyslu a je velmi pravděpodobné, že zatím se na tomto faktu nic nezmění. Za celou ČR nepřipadají na jedno volné místo ani dva nezaměstnaní a totéž platí i pro více 40 okresů. Situaci se stále vymyká pouze sever Čech a Moravy, kde jsou tyto poměry výrazně vyšší. Byť tisíce neobsazených volných pracovních míst existují i tam. 

Následující měsíce přinesou ještě další mírný pokles nezaměstnanosti a teprve až v závěru roku se dá očekávat, že s koncem sezónních prací, respektive úvazků na dobu určitou, nezaměstnanost opět mírně vzroste. Tlak ze strany nedostatku zaměstnanců by se měl časem promítnout do rychlejšího růstu mezd. Prozatím se ovšem dynamika mezd okolo pěti procent příliš měnit nebude. 

Autor je finanční analytik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice: Nerostné bohatství České republiky patří všem jejím občanům

11:44 Petice: Nerostné bohatství České republiky patří všem jejím občanům

Vyzýváme Poslaneckou sněmovnu PČR, aby přijala zákon, opravňující k těžbě českého lithia výlučně dom…