Petr Hampl: Od spravedlnosti k zastrašování

22.10.2019 11:07

390 nebezpečných slov o zbytečnosti ústavního soudu

Petr Hampl: Od spravedlnosti k zastrašování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hampl

Bývalý prezident Václav Klaus označil Ústavní soud za úplně zbytečnou instituci, která by mohla být klidně zrušena. Shodou okolností jsem napsal totéž ve stejném týdnu na Facebook. A určitě byli i další. Zkrátka, zbytečnost ústavního soudu je něco, co visí ve vzduchu.

Instituce existují díky tomu, že vykonávají nějaké poslání. Někdy je to třeba jen usnadňovat rozkrádání nebo čerpání rozpočtu. Ale ústavní soud byl ustaven proto, aby dával všem lidem jistotu, že ve státě převládá spravedlnost a v justici nestrannost. Aby dával jistotu, že se lidé nakonec dovolají spravedlnosti, i když třeba narazí na zkorumpovaného nebo neschopného soudce. Lidé nemusí rozumět paragrafům, ale musí vidět moudrost ústavního soudu. Nemusí být rozhodnuto podle jejich názorů, ale musí vidět, že ústavní soud postupuje nestranně.

Jenže v České republice máme ústavní soud, který vynáší nesmyslné rozsudky, v ostrém rozporu se základním smyslem pro spravedlnost. Kromě toho dává veřejně a okázale najevo, že není nestranný, ale podporuje určitý politický program. Cítí se někdo s takovým ústavním soudem bezpečněji? Ano, samozřejmě, Miroslav Kalousek. A dál? Jasně, Miroslava Němcová. A možná ještě Pavel Šafr. Tím jsme na konci seznamu.

Ústavní soud, který nepečuje o vlastní pověst v očích lidu, je úplně zbytečnou institucí. Jeho život je v podstatě jen čekáním na to, až nějaký premiér, prezident nebo státník odmítne přijmout rozsudek. Nic se nestane. Nikomu to nebude vadit. Autorita ústavního soudu je založena pouze na zbabělosti politiků.

Jenže jsou i případy, kdy se podařilo zakládající poslání instituce změnit. Třeba Česká televize. Původně byla založena k tomu, aby přinášela nestranné a úplné informace, solidní zpravodajství. Postupně ale přešla k té nejpokleslejší propagandě a dokázala přesvědčit významný počet lidí, že země nutně potřebuje státem financované centrum neomarxistického vymývání mozků.

Nebo BIS. Původně měla odhalovat zločinná spiknutí, ale postupně se přerodila v centrum lidového vypravěčství. A jsou lidé, kteří mají za to, že právě tato role je nesmírně důležitá. Kdepak islamistické gangy. Správně okomentovat masarykovský dějepis, to naše země potřebuje!

Takže možná, že i ústavní soud by jednou mohl být transformován v zastrašovací instituci, která je od toho, aby lidem ukázala, kdo má navrch, a aby jim ušetřila zbytečné a marné pokusy domáhat se spravedlnosti. Tým pana Rychetského na tom intenzivně pracuje.

Jenže podaří se? Opravdu země potřebuje další zastrašovací instituci? To soudci ústavního soudu řešit nemusí. Jim stačí, že nehrozí zrušení do ukončení jejich mandátu.

(zdroj: petrhampl.com)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Proč jste odpískali jednání o penzích?

Nemyslíte, že jste tím koalici nahráli na smeč, že bude tvrdit, jak ona něco prosadila, že vás přizvala k jednání, ale vy jste to odmítli? Kdybyste jednali dál, mohli jste předložit vlastní návrhy, možná by neprošli, ale bylo by evidentní, že jste je podali a chtěli jste reformu, která je potřeba ře...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Milan Knížák: Rezignujte!

14:46 Milan Knížák: Rezignujte!

Výzva rektorce Akademie výtvarných umění k rezignaci.