Petr Hampl: Technologický génius idiotem

18.12.2017 15:38 | Zprávy

Tři sta dvacet nebezpečných slov o tom, proč lidé nevěří elitám.

Petr Hampl: Technologický génius idiotem
Foto: Archiv PH
Popisek: Petr Hampl

Varování: Následující text obsahuje narativy neslučitelné s politikou Evropské unie

Dnes opět o poznámka o dalším vysokém manažerovi korporace Facebook. Tentokrát je to bývalý viceprezident Chamath Palihapitiya, který se nechal slyšet, že cítí obrovskou vinu, že se na něčem takovém podílel. Sociální sítě prý manipulují lidi šířením nenávistných nepravd.

Obávám se, že jak je vysoce inteligentní, tak je hloupý. Na jedné straně je schopen komplikovaného analytického přístupu, na druhé straně je schopen uvěřit báchorce  o tom, že nebýt facebooku, nechali by si lidé z nižších tříd líbit všechno to ponižování, ničení životních šancí, stále nové předpisy a buzerace, útoky na zděděný životní styl, kradení dětí z rodin… a nakonec i dovoz mimocivilizačních agresorů. Možná by za to dokonce ještě byli vděční, myslí si elitář. Celý problém je prý vlastně jen v tom, že se našlo pár xenofobů a extrémistů, co rozšířili špatné myšlenky a ten svět nám rozbili. Neuvěřitelné! Až tak daleko může sahat lidská hloupost!

Copak by lidé věřili alternativním zdrojům informací, kdyby nebyly v plném souladu s jejich zkušeností a kdyby nebylo tak naprosto zřetelné, že oficiální média a celá politická třída systematicky lžou? Ano, může se stát, že na různých malých alternativních serverech narazím na výmysl. Ale pořád je jich tam méně, než kolik jich slyšíme z úst oficiálních politiků a komentátorů velkých médií.

Za druhé. Facebook ani žádná jiná sociální síť přece nevytváří žádná tvrzení. Jsou to jen místnosti, kde se setkáváme s jinými lidmi. Někdo je pro nás důvěryhodný, někdo ne. A že některé účty jsou falešné nebo anonymní? I falešný účet je posuzován jako každý jiný. Když říká blbosti, není důvěryhodný. Když říká chytré a smysluplné věci, začneme mu po čase důvěřovat. Facebook ani Twitter důvěryhodnost nevytváří, spíše naopak.

Takže milí viceprezidenti, jestli chcete, aby vám lidé začali důvěřovat, začněte říkat pravdu. A jestli chcete, aby se lidé přestali cítit špatně, tak udělejte něco pro to, aby bylo lépe I jim. Cenzurou to možná na chvíli zakryjete, ale nevyřešíte vůbec.

Petr Hampl

zdroj: petrhampl.com

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

mzdy

V čem vám dám za pravdu je, že jsou u nás nízké mzdy, ale není to i chybou vás, protože i vy jste dlouho byli u vlády a mohli jste s tím něco udělat? Moc nechápu, co nyní změníte, když budete sedět v Bruselu, tedy krom toho, že vy si finančně určitě polepšíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: 457 milionů za beztrestně způsobené škody

15:22 Zdeněk Jemelík: 457 milionů za beztrestně způsobené škody

Podle článku Evy Pasekové, který uveřejnil dne 10. června 2024 server Česká justice došlo v r. 202…