Petr Hartman: Důl Paskov a miliarda od státu

02.04.2014 22:37

Hra o čas za zhruba miliardu korun. Tak by se dala nazvat snaha premiéra a ministra průmyslu a obchodu prosadit státní podporu na útlum dolu Paskov, ve kterém jsou zaměstnány necelé dva tisíce lidí.

Petr Hartman: Důl Paskov a miliarda od státu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Důl Paskov

Přitom nejde pouze o ně, ale také o stovky jiných, kteří jsou na jejich příjmy nějakým způsobem napojeni. Pro severomoravský region by dramatický nárůst nezaměstnanosti mohl znamenat sociální otřes. Problém je v tom, že ani zmiňovaná miliardová suma sama o sobě nezaručí, že lidé najdou práci. Otázkou zůstává, kolik jich přesně bude? Někteří horníci se postupně přesouvají na jiné šachty, další mají možnost využít předčasného důchodu.

Jedinou jistotou zůstává, že ztrátové doly budou muset být dříve nebo později stejně uzavřeny. Udržovat je v chodu s vědomím, že budou ročně vytvářet ztrátu ve výši několika miliard korun, nemá smysl a pro vlastníka by to bylo likvidační. Bez zaměstnání by se tak mohli ocitnout i další lidé z dosud prosperujících částí OKD. Na tom by se měli bez problémů shodnout sociální demokraté s lidovci i hnutím ANO.

Jak přistoupit k útlumu, o tom se politici dohadují. Například ministerstvo financí argumentuje tím, že na OKD stát už prodělal desítky miliard korun a podle něj neexistuje pádný důvod k tomu, aby přišel o další peníze. V písemném vyjádření ministerstva se mimo jiné připomíná sporný prodej akcií, který podle závěrů auditu vynesl státu šestkrát méně, než v té době mohl.

Dalším argumentem je skutečnost, že vlastníkem OKD je soukromá společnost, která postupně vydělala desítky miliard korun, a proto by útlum měla financovat ze svého. K tomu může dojít. Znamenalo by to, že by se velmi pravděpodobně přestalo v dole Paskov těžit už koncem tohoto roku. Se zhruba jednou miliardou od státu by to prý mohlo být o dva roky později. Tím se problém nezaměstnaných horníků neřeší, pouze odsouvá.

Je sporné, zda by takto získaný čas byl skutečně využit k rekvalifikaci těchto lidí a k vytvoření nových pracovních míst. To lze jen obtížně zaručit. Politici by k řešení problému nezaměstnanosti mohli účinněji přispět například tím, že nebudou komplikovat podnikatelské prostředí v zemi množstvím nesmyslných změn zákonů a vydáváním různých nadbytečných vyhlášek.

V souvislosti s OKD si dilema o státní pomoci mohli ministři ušetřit tím, že by jejich předchůdci, k nimž patřil i současný premiér, doly neprodali investorům, kteří k podniku přistoupili jako k nástroji, který jim má maximálně a v relativně krátkém čase zhodnotit vložené peníze bez ohledu na jeho dlouhodobou prosperitu. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: 20 let členství ČR v EU - pozitiva se hledají těžko

12:17 Ivo Strejček: 20 let členství ČR v EU - pozitiva se hledají těžko

Dvacet let od vstupu České republiky do Evropské unie je významným výročím v historii naší země a za…