Petr Hartman: Po Marvanové skončil na spravedlnosti i Štern

19.06.2014 11:43

Veřejné hádky přinášejí vládě zbytečně negativní publicitu. Tato slova nevyslovil Andrej Babiš, který rád kritizuje zavedené politiky a snaží se od nich distancovat řečmi o manažerském přístupu a tvrdé práci.

Petr Hartman: Po Marvanové skončil na spravedlnosti i Štern
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ministerstva spravedlnosti

Zmiňovanou větu pronesl premiér Bohuslav Sobotka, když hodnotil současné dění kolem ministerstva spravedlnosti spravovaného právě hnutím ANO.

Spory mezi ministryní Helenou Válkovou a jejími podřízenými by neměly vycházet z konfrontace mezi odborníky a politiky. Jak Hana Marvanová, tak i Pavel Štern patří spíše do první kategorie, a měli by být tudíž stejně naladěni jako ministryně, která do vedení resortu zamířila de facto nepoznamenána jakoukoli politickou zkušeností.

Jak dokazuje praxe, není tomu tak. Naopak vzniká dojem, že Helena Válková se poměrně rychle vžila do role politika, a kvůli tomu se dostává do konfliktu s odborníky, kteří nemusí domýšlet nejrůznější politické souvislosti a podléhat vlivu zájmových skupin.

Výsledkem toho je mizivá vzájemná komunikace a ztráta důvěry. Ve vztahu Válkové s Marvanovou to vyústilo v odchod druhé jmenované z ministerstva.

Spolupráce ministryně s náměstkem Šternem dospěla do stádia, kdy člověk odpovědný za vězeňství nebyl přítomen všem důležitým jednáním, která se bezprostředně dotýkají této oblasti.

Šlo například o výměnu ředitele vězeňské služby, nebo o výběrové řízení na elektronické náramky pro domácí vězně. Výsledkem bylo podání trestního oznámení Pavlem Šternem kvůli tomuto tendru. Jeho krok byl zdůvodněn nestandardními pokyny ministryně.

Lze si to vyložit jako závažné podezření náměstka vůči své nadřízené, že se může podílet na manipulaci se zakázkami. Jejich spor se tím dostal do roviny, ve které nemohla fungovat jejich spolupráce.

Není proto překvapením, že byl Štern nakonec odvolán. Má-li zůstat Válková ve vedení resortu, neexistovala prakticky jiná varianta.

Na předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi bude hodně záležet, zda se mu podaří hodnověrně vysvětlit, proč Helenu Válkovou podržel ve vedení resortu. Jinak mohou voliči propadnout deziluzi, že sliby o boji proti korupci, proti plýtvání státními prostředky a za spravování země skutečnými odborníky nebyly myšleny vážně.

Případně, že Babišovo hnutí ANO po vstupu do vlády velmi rychle pochopilo, že nebude-li respektovat zákulisní vazby a pravidla, nevydrží ve vysoké politice déle než jedno funkční období.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Česká věda potřebuje reformu jako prase drbání

10:14 Zbyněk Fiala: Česká věda potřebuje reformu jako prase drbání

O směřování univerzit rozhodují pouze zaměstnanci a studenti v akademických senátech, nikoliv správn…